5 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego

5 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, a obecnie jest najlepszy czas na zakup nieruchomości, ceny mieszkań spadają, banki obniżają za sprawą spadających stóp procentowych raty kredytów. Jednak pamiętajmy, że zaciągnięcie kredytu nie jest proste i trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Powinniśmy również wiedzieć jakie kroki i etapy czekają nas przy weryfikacji naszej zdolności przez banki.

Oto kilka podpowiedzi i kroków na które należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to bardzo ważna decyzja. Kredyt jest zaciągany na wiele lat, przez co spłata będzie obciążać nasz portfel domowy przez długi okres. Wykonajmy więc odpowiednie kroki przed zaciągnięciem kredytu.

Krok 1: Sprawdź swoje obecne finanse.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny w banku koniecznie jest przeprowadzenie dokładnej analizy naszej sytuacji finansowej. Jako kredytobiorca powinieneś porównać osiągane przez siebie dochody z ponoszonymi kosztami. Ocenisz dzięki temu jaką część miesięcznych dochodów możesz przeznaczyć na spłatę rat kredytu. Oszacuj również stan swoich oszczędności, które możesz przeznaczyć np. na wkład własny.

Krok 2: Uporządkuj swój budżet domowy.

Krokiem drugim, który należy zrealizować przed złożeniem wniosku jest zrobienie porządku w swoich finansach i w posiadanych produktach finansowych. Zamknij zbędne, stare karty kredytowe. Zamknij limity odnawialne dołączone do kont bankowych. Wszystkie te produkty mają charakter kredytowy, więc ograniczają i zmniejszają mocno Twoją zdolność kredytową.

Krok 3: Wyszukaj odpowiednie oferty kredytów hipotecznych.

Porównując ze sobą oferty kredytów hipotecznych określisz który produkt najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i możliwości. Możesz to zrobić odwiedzając samodzielnie oddziały banków lub wykorzystać do tego celu porównywarkę na naszym serwisie. Wystarczy podać kwotę kredytu i informacje związanie z mieszkaniem, które chcemy kupić, a porównywarka zwróci Ci najlepsze kredytu hipoteczne oferowane obecnie przez banki. Znajdź optymalną ofertę.

Krok 4: Zwróć uwagę na wydatki dodatkowe.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, zwróć uwagę na wydatki związane z załatwieniem formalności z kredytem i mieszkaniem. Pamiętaj, że ubiegając się o kredyt hipoteczny będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (ok. 2 proc. wartości nieruchomości – dotyczy to rynku wtórnego), taksę notarialną i koszty związane z remontem lub urządzeniem zakupionego mieszkania. Suma wydatku może sięgać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Uwzględnij je w swoim budżecie domowym.

Krok 5: Dobrze sprawdź kredyt hipoteczny.

Obecnie bardzo często jest tak, że banki do udzielonego kredytu hipotecznego bank dołącza inne produkty finansowe. Jeżeli zgodzimy się na ich zakup, wtedy możemy liczyć na obniżenie marży kredytowej lub odstąpienie od pobierania prowizji za udzielenie kredytu. Sprawdźmy więc w momencie podpisywania i czytania umowy, czy korzystanie z dodatkowych produktów w perspektywie czasu nie wyjdzie nam drożej niż ich odmówienie.

Decyzja, wybór i zaciągnięcie kredytu hipotecznego to duże i wymagające zadanie, nie należy się jednak tym zrażać, ponieważ stosując się do opisanych tu zasad pozwoli Ci uniknąć różnych niespodzianek, a wybrany kredyt będzie dokładnie taki jakiego oczekujesz.

Dodaj komentarz