Kredyt hipoteczny – brać czy nie brać?

Kredyt hipoteczny – brać czy nie brać?

Kredyt hipoteczny od wielu lat jest bardzo popularnym zadłużeniem, które podejmują Polacy. Wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Dzięki temu ludzie mogą mieć własny dom, w miejscu, które im odpowiada.

kredyt hipoteczny jest popularny

Kredyt na mieszkanie decydują się brać zazwyczaj ludzie młodzi. To oni często marzą o własnym mieszkaniu, w dużym mieście, co dla wielu z nich jest równoznaczne z wzięciem kredytu. Mieszkanie w dużych miastach daje większe możliwości, jest szansa na podjęcie lepszej pracy, która daje możliwości rozwoju kariery. Oczywiście alternatywą dla kredytu na mieszkanie będzie jego wynajmowanie. Zdania na temat kredytu są różne, mimo wszystko, jednak dużo osób się na niego decyduje.

Kredyt hipoteczny wiąże człowieka na wiele lat

Banki dzisiaj dość chętnie udzielają kredytów na mieszkanie. Oczywiście nie każdy ma szanse na kredyt. Wszystko zależy od dochodów danego człowieka oraz od jego historii kredytowej. Banki dość skrupulatnie sprawdzają swoich klientów, którzy chcą być przyszłymi kredytobiorcami. Kredyty hipoteczne udzielane są najczęściej na okres 30 lat. Oczywiście można ten okres zmienić. Niektóre banki dają możliwość zaciągnięcia kredytu nawet na 40 lat. Są także osoby, które decydują się na kredyt krótszy, na przykład 20 letni.

Oczywiście im dłuższy kredyt, tym ostatecznie więcej pieniędzy wpłacimy do banku. Jednak skrócenie kredytu oznacza zwiększenie miesięcznej raty. To na ile chcemy wziąć kredyt, zależy przede wszystkim od naszych zarobków. Warto pamiętać, że ratę kredytu należy odpowiednio dostosować do swoich zarobków. Na pewno nie może być ona zbyt uciążliwa dla domowego budżetu.

Ryzyko

Biorąc kredyt na długi okres trzeba się liczyć z ryzykiem, że coś w tym czasie może pójść nie po naszej myśli. Przewidzenie tego co będzie za kilka lat jest bardzo trudne, natomiast przewidzenie sytuacja na najbliższe kilkadziesiąt lat jest całkowicie niemożliwe. W czasie spłacania kredytu trzeba mieć świadomość, że ewentualna utrata pracy może być dotkliwym problemem. Jeżeli na przykład nasza firma upadnie, będziemy musieli szukać innej pracy. Jeżeli znajdziemy pracę gorzej płatną, może się okazać, że nie podołamy dalszej spłacie kredytu. Ryzyko związane z kredytem hipotecznym jest niemałe, jednak zakładając, że wszystko pójdzie po naszej myśli, spłata kredytu jest oczywiście możliwa, można to zrobić nawet wcześniej. Pamiętajmy jednak o tym, że wiele osób mających kredyt mówi, że jest to dla nich spore obciążenie psychiczne. Wiele osób po pewnym czasie stwierdza, że chce jak najszybciej pozbyć się kredytu, żeby pozbyć się tego zobowiązania.

Decyzję o wzięciu kredytu należy podejmować z rozsądkiem. Nie jest to decyzja łatwa. Ma ona wpływ na sporą część życia człowieka, który się na kredyt zdecyduje. Na pewno takiej decyzji nie wolno podejmować pod wpływem emocji ani pod niczyim naciskiem. Trzeba rozważyć wszelkie plusy oraz minusy tej decyzji.

Dodaj komentarz