Nie da się ukryć, że ekonomia jest obecna w naszym życiu nie od dziś. Dla jednych to czarna magia, dla innych fascynująca przygoda. Natomiast zastanówmy się, w jaki sposób eksperci ekonomiczni podejmują decyzje związane z polityką gospodarczą. To właśnie ekonomia pozytywna służy do analizy realiów i prognozowania tendencji w dziedzinie gospodarczej. Podczas gdy ekonomia normatywna skupia się na wartościach i etyce przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych.
Jakie są kryteria klasyfikacji?
Ze względu na to, że ekonomia prezentuje różne podejścia do badanych zjawisk, powstał podział na ekonomię normatywną oraz pozytywną. Ekonomia pozytywna koncentruje się na analizie faktycznych zachowań jednostek oraz rynków, analizując ekonomiczne determinanty kształtujące wybory podejmowane przez ludzi i instytucje. W przypadku ekonomii normatywnej możemy mówić o opieraniu się na ocenie tego, co należy czynić, zgodnie z moralnymi i etycznymi zasadami. Rozróżnienie między ekonomią normatywną a pozytywną opiera się na ich sposobach wartościowania i oceniania zjawisk ekonomicznych. Pierwsza z nich dąży do zrozumienia, jakie rozwiązania są etycznie poprawne oraz jak kształtować efektywne polityki gospodarcze w duchu dobra wspólnego. Druga zaś opiera się na obiektywnej analizie przyczyn i zjawisk ekonomicznych.
Nie da się okryć, że w praktyce obie te ekonomie są ze sobą powiązane. Każda z nich tworzy potrzebne cele lub wnioski. Kombinacja tych dwóch obszarów może przyczynić się do wypracowania bardziej efektywnych oraz zrównoważonych strategii polityki gospodarczej, otwierając drzwi dla dalszego rozwoju.
Ekonomia pozytywna – poznaj jej przykłady!
Zacznijmy od początku! Na czym polega ekonomia pozytywna. Jest to dziedzina, której głównym celem jest badanie przyczyn i faktów związanych z zjawiskami ekonomicznymi. Warto podkreślić, że badanie to nie określa konsekwencji zjawisk w kategoriach dobra i zła. Ekonomia pozytywna ma za zadanie dostarczyć wiedzę i narzędzia, dzięki którym uzyskamy pomoc w postaci łatwiejszego podejmowania decyzji w dziedzinie gospodarki. Nie da się ukryć, że ekonomia pozytywna odnajduje wiele zastosowań w praktyce. Jednym z przykładów wykorzystania ekonomii pozytywnej jest korzystanie z analiz i prognozowania rynków finansowych, co jest niezmiernie istotne w obecnych czasach. Kolejną możliwością, którą zyskujemy, jest także badanie wpływu różnego rodzaju czynników ekonomicznych na zatrudnienie czy wzrost gospodarczy.
Co więcej, ekonomia pozytywna obecnie jest kluczowym narzędziem podczas podejmowania decyzji w dziedzinie gospodarki, a także tworzenia analiz. Jej instrumenty stanowią kluczowy element w kształtowaniu efektywnych strategii ekonomicznych, ukierunkowanych na pobudzanie wzrostu oraz rozwijanie gospodarki. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach wiele trudności gospodarczych, takich jak bezrobocie czy inflacja, wymagają odpowiednich analiz, aby zrozumieć przyczyny. Dzięki wykorzystaniu ekonomii pozytywnej istnieje możliwość opracowania odpowiednich strategii, które pomogą poprawić sytuację gospodarki.