Koszty wzięcia kredytu to nie tylko odsetki

Koszty wzięcia kredytu to nie tylko odsetki

Zainteresowanie kredytami nie słabnie. W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje związane z większymi wydatkami np. remont, ślub czy zakup mieszkania. Zaciągamy wtedy na przykład kredyty gotówkowe. Wówczas to w banku lub z własnego rachunku pobieramy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na wybrany przez nas cel.

Najtańszy kredyt gotówkowy

Najważniejszy w tym momencie staje się wybór najkorzystniejszego kredytu gotówkowego. Myśląc najkorzystniejszy, mamy na myśli jednocześnie najtańszy kredyt gotówkowy, czyli taki, który nas za nadto nie obciąży.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to znacznie lepszy pomysł niż zdecydowanie się na  kredyt konsumencki. Oprocentowanie pożyczki gotówkowej może być znacznie niższe – sięga najczęściej od ok. 10% do ok. 20% . Wysokość oprocentowania może zależeć od tego, czy klient korzystał już z usług danego banku, czy też jest nowym klientem.

Musimy być również uczuleni na dodatkowe koszty ukryte, które sprawiają,że tani kredyt gotówkowy wcale taki tani nie jest. Kosztami niejawnymi kredytu gotówkowego mogą być prowizja, opłaty administracyjne, przygotowawcze. Ich maksymalna wysokość to 5 % wartości kredytu.
Te wszystkie elementy, o których należy pamiętać, decydując się na wzięcie kredytu  gotówkowego  w jakimkolwiek banku. Zostają one uwzględnione w rocznej stopie procentowej, o której bank ma obowiązek informować. Wtedy też dowiemy się, ile może wynieść rzeczywista stopa procentowa. Zwrócenie na to uwagi jest tak samo ważne jak sprawdzenie całkowitego kosztu kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Jeden z najważniejszych czynników, którym należy się kierować przy wybieraniu najtańszego kredytu gotówkowego, to niskie oprocentowanie kredytu gotówkowego. Oczywiście często jest tak, że im mniejsze oprocentowanie, tym lepiej. Należy jednak weryfikować dodatkowe koszty, jakie trzeba ponieść zaciągając kredyt gotówkowy.
Najbardziej istotną z nich jest prowizja od udzielenia pożyczki. Może się zdarzyć tak, że instytucja finansowa  oferuje niskie oprocentowanie, ale w zamian za to pobierze wysoką prowizję. Bardzo często bywa też, że to reklama zachęca niższą prowizją lub nawet jej brakiem, ale za to zmuszeni jesteśmy zapłać więcej odsetek.

Koszty kredytu gotówkowego

Bardzo dobrym pomysłem jest także zainteresować się innymi, dodatkowymi kosztami powiązanymi z udzieleniem lub spłatą pożyczki. Często banki dołączają do ofert dodatkowe obowiązkowe ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie na życie, na wypadek choroby czy inwalidztwa. Za takie ubezpieczenia należy jednak dokonać jednorazowej zapłaty (składka ubezpieczeniowa jest wówczas częścią kwoty kredytu), płatność może też następować przy każdej racie pożyczki.

Kolejną przeszkodą stają się  ponadstandardowe opłaty, na przykład za prowadzenie konta spłaty pożyczki. Instytucje finansowe potrafią wykazać się w tym zakresie szczególną pomysłowością.

Podsumowując:

Oprocentowanie i prowizja to bardzo często nie jedyne koszty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego.

Pomocne przy ostatecznym wyborze propozycji kredytowej i tym samym odpowiedzią na pytanie gdzie wziąć najtańszy kredyt gotówkowy może być porównanie, jaką instytucja finansowa proponuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO.

Wskaźnik ten powinien uwzględniać wszystkie – a przynajmniej większość – kosztów i innych opłat związanych z zaciągnięciem i późniejszym zwrotem do banku kredytu gotówkowego. RRSO informuje  o rzeczywistej cenie kredytu gotówkowego. Im niższa RRSO, tym lepiej dla nas. Znaczy to tyle, że wybierając taką propozycję za kredyt konsumpcyjny zapłacimy mniej  niż w innej instytucji.

Dodaj komentarz