Oszczędzanie

Oszczędzanie

Ciężko pracujesz, a mimo to na koniec miesiąca brakuje ci pieniędzy? Odmawiasz sobie wielu rzeczy, a i tak nie możesz nic odłożyć? Oczywiście najłatwiej doradzić żebyś zmienił pracę na lepiej płatną, albo założył biznes, jednak jakby to było takie łatwe to każdy na świecie byłby bogaty. Być może warto się przyjrzeć swoim wydatkom i trochę je skorygować. Często bywa tak, że parę prostych zabiegów pozwala zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy.

Rachunki

Najczęściej rachunki pochłaniają ogromną część naszego budżetu. Warto im się przyjrzeć na samym początku. Płacisz dużo za prąd? Warto poszukać lepszych ofert, aktualnie na rynku jest wiele firm, które oferują tego typu usługi i często możemy obniżyć rachunki za energię elektryczną. Jeżeli mamy auto to czasem warto przesiąść się na komunikację miejską. Koszty są dużo niższe niż własne auto, dodatkowo skorzysta na tym nasza planeta. Jeżeli mamy jakieś abonamenty na różne usługi to też warto się im przyjrzeć. Jeżeli niektóre z nich nie są już nam potrzebne to warto z nich zrezygnować, albo zawiesić na jakiś czas. Często łatwo możemy obniżyć nasze rachunki i dzięki temu oszczędzać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Ogranicz konsumpcję

Czasy mamy takie, że ciągle chcemy coś konsumować. W mediach społecznościowych widzimy idealne życia internetowych celebrytów, widzimy ciągle reklamy nowych produktów przez co często niepotrzebnie wydajemy pieniądze. Być może nie potrzebujesz bluzy za 300 zł czy nowych butów za 500 zł. Szukaj tańszych alternatyw, mniej znanych marek. Często takie produkty mają lepsze właściwości i jakość niż markowe produkty. Jest też wiele stron i sklepów z używaną odzieżą gdzie za grosze możemy kupić markowe ubrania. Warto też ograniczyć jedzenie na mieście, często jedne wyjście to dwa dni zwykłego jedzenia. Warto samemu gotować w domu, jest to tańsze i zdrowsze. Oczywiście nie chodzi o to żeby wszystkiego sobie odmawiać, ale warto być świadomym konsumentem i kupować rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne.

Inwestycje

Jeżeli mamy już jakieś odłożone pieniądze to warto je gdzieś ulokować tak, aby nie traciły swojej wartości. Jest wiele różnych możliwości inwestycji pieniędzy w zależności od tego ile mamy ich do zainwestowania i jakie ryzyko możemy podjąć. Możemy kupować akcje firm, obligacje państw które są dużo bardziej bezpieczne niż akcje, są kruszce takie jak złoto czy srebro bądź dużo bardziej ryzykowne kryptowaluty, na których możemy zarobić bardzo duże pieniądze. Kryptowaluty są jednak bardzo niestabilne i musimy się na tym znać, aby na tym zarabiać.

Dodaj komentarz