Lepszy kredyt czy pożyczka?

Lepszy kredyt czy pożyczka?

Kredyt, czy pożyczka – dla większości ludzi nazwanie zadłużenia nie ma większego znaczenia, oba te hasła oznaczają to samo i zamiennie się je stosuje. A jak to wygląda w rzeczywistości, a przynajmniej biorąc pod uwagę punkt widzenia prawa? Okazuje się, że zupełnie inaczej. Mianowicie, kredyt przydzielić może jedynie bank, poza tym wszelkie kwestie jego się tyczące są określone przez prawo bankowe (które chroni również kredytobiorców) i udostępniany jest na dość ścisłych zasadach. Z kolei pożyczka może być świadczona przez różne inne instytucje, a także przez osoby prywatne – czyli na dobrą sprawę, pożyczkę możemy zaciągnąć wszędzie, nawet od sąsiada ‘zza płotu’ (o ile wyrazi na to chęć i będzie miał możliwość jej nam udzielić). Jeśli chodzi o regulacje prawne – są one zapisane w przepisach kodeksu cywilnego. Jakie są atuty i złe strony tego rodzaju zadłużenia?

Po pierwsze, pożyczka może być wzięta na dowolny cel, podmiot jej nam udzielający nie ma podstaw, aby wymagać informacji o przeznaczeniu pożyczonych środków pieniężnych i jakkolwiek mieszać się w tę sprawę. Pożyczkę można wziąć bez żadnych zbędnych formalności, w wymaganej przez nas nam kwocie i spłacić ją – w całości bądź rozłożoną na raty, teoretycznie w swobodnie wybranym czasie. Teoretycznie, gdyż jest to kwestia umowna, pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Prawo nie narzuca ustalenia oprocentowania, rat ani czegokolwiek, co jest dokładnie zaznaczone w sprawie kredytów. Pożyczka nawet nie wymaga spisania umowy – jest ona istotna tylko w celach dowodowych. Aczkolwiek w zasadzie, instytucje dające pożyczki zawierają z klientem umowę, gdzie poza wysokością pożyczki określona jest wartość oprocentowania, czas, na jaki jest określona kwota pożyczana czy częstotliwość spłat (często się okazuje, że daty kolejnych rat następują co tydzień). Pożyczka to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkich pieniędzy natychmiast i które mają potrzebę, że sprawi im trudności. Pozostałym o wiele bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt w banku – proponuje on zdecydowanie korzystniejsze warunki.

Oddłużanie okazuje się usługą ratującą mężczyzn i kobiety, które uwikłały się w tzw. pętlę kredytową. Szacuje się, że w naszym kraju prawie dwa miliony osób zmaga się z różnego typu zobowiązaniami. Usługa oddłużania torada oferowana wówczas, kiedy banki jej nie udzielają. Spłacającwiele pożyczek równocześnie nie jest się w stanie wywiązywać się z terminów spłaty. Odbierając telefony od firm/spółek/korporacji windykacyjnych i komorników łatwo da się wpaść w panikę i biernie przystawać na niemożliwe do wypełnienia uwarunkowania, wysuwane przez wierzycieli. Oddłużanie znaczy przekazanie ogółu kłopotów wykwalifikowanej korporacji, jaka przy pomocy osobistych prawników prowadzi negocjacje, umarza, przekłada na inny termin spłaty tak, ażeby w wyniku wyzwolić dłużnika z pętli kredytowej. Zmierza do nie doprowadzenie do zajęcia komorniczego.

Oddłużanie dąży do wykreślenia dłużnika z rejestru BIG , a dodatkowo KRD i na ogół udaje się tego dokonać w ciągu czterech miesięcy. Usługa ta jest w wielu sytuacjach utożsamiana z kredytem oddłużeniowym, czyli konsolidacyjnym, który niejednokrotnie jest brany na etapie końcowym w celu zwrotu jakichkolwiek zobowiązań. Należy do najmniej kosztownych na rynku i wydaje się być zabezpieczonyzazwyczaj hipoteką mieszkania albo lokalu. Usługa oddłużania traktowana jest jako nową na polskim rynku finansowym. Portal eBroker przy współpracy z Centrum Ochrony Dłużnika para się jej rozpowszechnianiem.

Dodaj komentarz