Dlaczego bank weryfikuje zdolność kredytową

Dlaczego bank weryfikuje zdolność kredytową

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zacząć od wyjaśnienia tego czy właściwie jest owa zdolność kredytowa. Przede wszystkim to pojęcie należy podzielić na dwie części. Mianowicie, na naszą zdolność kredytową ma wpływ sytuacja finansowa oraz historia kredytowa, którą weryfikujemy za pomocą danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej.

Sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy

To kolejne pojęcie, na która wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jest to wysokość naszych dochodów oraz ich źródło. Powszechnie wiadomo, że banki najkorzystniej odnoszą się do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku. Wysokość naszych dochodów przesądza natomiast o tym o jakiej wysokości kredyt na umowę możemy się starać. Sytuacja finansowa to jednak nie tylko dochody, ale również wydatki. Ważne jest zatem również to ile kosztuje nas (oraz członków naszej rodziny) miesięczne utrzymanie, czyli opłaty za mieszkanie, ewentualny kosz wynajmu, koszty zużycia samochodu oraz paliwo, opłaty za wszelkie media itd. Warto wiedzieć o tym, że jeśli wydatki, to i również zobowiązania w postaci aktualnie spłacanych pożyczek, kredytów czy chwilówek bez baz BIK. To o czym często zapominamy to z kolei obowiązek alimentacyjny, którego koszt również zaliczymy do naszych zobowiązań.

Historia kredytowa w BIK

Poza wypłacalnością ważna jest także wiarygodność. Tę możemy sprawdzić właśnie wysyłając zapytanie do BIK, skąd dowiemy się czy wywiązaliśmy się z wcześniejszych umów kredytów, pożyczek pozabankowych, a także chwilówek. Bank zweryfikuje nie tylko sam fakt spłaty ale także to, czy robiliśmy to terminowo.

Dlaczego bank weryfikuje zdolność kredytową

Określenie wysokości naszych dochodów oraz wydatków pozwala bankowi stwierdzić czy po poniesieniu wszelkich kosztów zostają nam jakieś wolne środki. Wszystko to ma na celu zweryfikowanie czy stać nas na spłatę raty kredytu. Z kolei prześledzenie historii kredytowej ma służyć sprawdzeniu czy wywiązujemy się z umowy oraz czy robimy to terminowo, a zatem jednym słowem, czy jesteśmy wiarygodnym partnerem.

Właśnie za pomocą weryfikacji naszej zdolności kredytowej bank stara się wyłonić z wszelkich potencjalnych klientów, tych którzy będą terminowo spłacać zadłużenie. Co więcej, w ten sposób eliminuje także znacząco ryzyko zawarcia umowy z osobami niewypłacalnymi, którzy nie będą spłacać kredytu. To także sposób na to aby zapobiegać masowemu zadłużaniu się osób, których na to nie stać. Zatem działania banku nastawione są także na eliminowanie problemu nadmiernego zadłużania się w skali całego kraju.

Dodaj komentarz