Dla kogo rynek pożyczek pozabankowych

Dla kogo rynek pożyczek pozabankowych

Idealnym rozwiązaniem było by nigdy nie musieć pożyczać od nikogo pieniędzy. Jednak realia obecnego świata są takie, a nie inne. Jeśli mielibyśmy do dyspozycji jedynie gotówkę, którą posiadamy bo sami ją zarobiliśmy, okazałoby się, że na wiele zakupów czy inwestycji nie moglibyśmy sobie pozwolić. Jednak fakt, że nie stać nas na zakup za gotówkę nie oznacza, że nie stać nas na spłatę raty. Dzięki temu wielu osobom zostaje umożliwiony zakup czy inwestycja.

Pieniądze z kredytu

Jeśli już musimy pożyczyć pieniądze najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w banku. Z wszelkich dostępnych produktów, kredyt bankowy jest bowiem, co do zasady, najtańszym rozwiązaniem. Jednakże w praktyce okazuje się, że nie jest to opcja dla wszystkich. Na każdy bank nałożony jest bowiem obowiązek weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy. Aby mieć szansę na kredyt musimy mieć zdolność kredytową (honorowana przez bank forma zatrudnienia, odpowiedniej wysokości dochody, najlepiej brak innych zadłużeń) oraz pozytywną historię kredytową w BIK (brak zaległości w zadłużeniach oraz terminowa spłata rat). Oczywiście wszelkie przesłanki musimy spełniać jednocześnie. Co dla niektórych może okazać się niespodziewane, osoby, które nigdy nie brały kredytu czy pożyczki, a ich konto w BIK jest kolokwialnie mówiąc „puste”, traktowani są na równi z osobami, które nie spłaciły swojego zobowiązania alb robiły to nieterminowo.

Dla kogo rynek pożyczek pozabankowych

Zupełnie inaczej sytuacja ma się na rynku pożyczek. Firmy pozabankowe mogą ale nie muszą. Mogą zweryfikować naszą historię kredytową, a także zatrudnienie, dochody oraz wysokość zobowiązań. Nawet jeśli to zrobią, nie muszą brać tych informacji pod uwagę podczas wydawania decyzji o udzieleniu bądź odmowie pożyczki. Kryteria, od których dana firma pożyczkowa uzależnia przyznanie pożyczki są ustalane przez nią samą. Z tego też powodu różnice pomiędzy wymogami stawianymi przez firmy pozabankowe mogą znacznie się od siebie różnić. Jednakże, to co jest pewne, to to, że znacznie większa liczba osób ma szansę na pożyczkę niż na kredyt. W przeciwieństwie do banków, firmy pozabankowe, honorują różne rodzaje dochodu. Szansę na pożyczkę mają nie tylko osoby zatrudnione na stałe, ale także student, osoba, która nie ma regularnych dochodów, pracuje na czarno lub utrzymuje się z zasiłków. Pożyczkę może otrzymać także osoba, która wcześniej miała problemy z płynnością finansową itd. Te i więcej osób przed, którymi bank „zamyka drzwi” mogą skorzystać z oferty firm pozabankowych.

Dodaj komentarz