Kredyt bez weryfikacji w BIK

Kredyt bez weryfikacji w BIK

Właściwie na to pytanie można by odpowiedzieć jednym zdaniem, a mianowicie nie otrzymamy kredytu bez BIK. Skąd więc tak liczne zapytania oraz artykuły mówiące, że możliwy jest kredyt bez BIK?

Prawo bankowe

Oczywiście najważniejszym powodem jest nasza niewiedza oraz nieznajomość przepisów. Jednak łatwo jest tak powiedzieć będąc specjalistą w danej dziedzinie. Jednak z drugiej strony specjalista w dziedzinie kredytów i bankowości może nie wiedzieć rzeczy, które oczywiste są dla innej. Nie można wymagać także od osób, które raz na kilkanaście lat korzystają z kredytów o szczegółową znajomość przepisów ustawy o prawie bankowym, gdy ta jest tylko niewielkim procentem w skali wszelkich regulacji.

Kredyt, a pożyczka

Często pojęcie kredytu i pożyczki używane jest zamiennie. Jednakże nie zawsze jest to prawidłowe. Jeśli tym mianem chcemy określić jedynie fakt oddania komuś w użytkowanie gotówki, jest to prawidłowe. Jeśli jednak chcemy podejść do tematu czysto teoretycznie pod pojęciem kredytu możemy umieścić jedynie środki kredytowane nam przez bank. Z kolei pożyczki mogą nam udzielać także instytucje pozabankowe, a nawet osoby prywatne.

Hasła reklamowe nastawione na pozyskanie klienta

Aby zachęcić klientów liczne hasła reklamowe krzyczą do nas, o możliwości zaciągnięcia kredytu bez BIK. I tak jak mówiliśmy wyżej pojęcia kredyt i pożyczka często stosowane są zamiennie. Nie możemy też nikomu zabronić używania słowa kredyt, na oddawane w użytkowanie pieniądze, które musimy oddawać w ratach wraz z odsetkami. Stąd też wynikają liczne nieporozumienia.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej, które ma służyć wyeliminowaniu kredytobiorców, którzy  nie są wiarygodni i nie spłacają zaciągniętych zobowiązań. Z danych zawartych w BIK mogą korzystać zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Jednakże tylko na banki nałożony jest obowiązek weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy w BIK, i tylko banki muszą opierać swoją decyzję na informacjach tam umieszczonych.

Kredyt bez weryfikacji w BIK

A zatem jeśli mowa o kredycie, mowa jest o zobowiązaniu w banku. Jeśli kredyt w banku to także obowiązek weryfikacji każdego klienta, który wystąpił z wnioskiem o kredyt. Już sam ustawodawca zamyka nam możliwość jakiejkolwiek negocjacji. Jeśli więc rozumieć kredyt w wąskim pojęciu, jako produkt finansowy oferowany przez banki, możemy mieć pewność, że po złożeniu wniosku bank sprawdzi naszą historię kredytową w BIK.

Dodaj komentarz