Kredyt na dom lub samochód

Kredyt na dom lub samochód

Potrzebujesz kredytu na dom, samochód lub wakacje? Zastanawiasz się czy oszczędności, które zgromadziłeś przydać Ci się mogą podejmując decyzję o wysokości kredytu. O ile sprawa jest oczywista w przypadku kredytów konsumpcyjnych to o tyle jest tematem sporów jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. Przeanalizujmy zatem sytuację w ten sposób.

Kiedy planujemy kupić telewizor lub lodówkę ale nie dysponujemy pełną kwotą naszych oszczędności to możemy pożyczyć od banku tylko brakującą kwotę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo kredyty konsumpcyjne mają to do siebie, że są wysoko oprocentowane. Niestety w przypadku nieruchomości jest zupełnie inaczej. Bo tyle ile banków tyle różnych sugestii i rozwiązań a wybór opcji jest naprawdę trudny. Jedne nie wymagają od kredytobiorców wpłaty własnej co jest równoznaczne z tym, że możemy pożyczyć nawet 100 procent wartości mieszkania, a bywa i tak, że banki oferują do 130 procent wartości mieszkania.

Te dodatkowe procenty można przeznaczyć na jego wykończenie i urządzenie. Jednak nie wyklucza się także takiej sytuacji, że gdy np. kupujemy mieszkanie za 400 tysiące zł, a dysponujemy własnymi wolnymi środkami w kwocie np. 100 tys. zł możemy je przeznaczyć jako tzw. „wkład własny” i zaciągnąć kredyt hipoteczny na kwotę 300 tys. zł. Jednak według bankowych wyliczeń korzystniejsze jest zachowanie swoich oszczędności, które można zainwestować w fundusz inwestycyjny, który może wypracować stopę zwrotu większa niż wynosi oprocentowanie kredytu, co może być całkiem opłacalnym interesem.

Jeśli jednak nie podejmiemy się tej opcji, to zawsze oszczędności mogą być swego rodzaju zabezpieczeniem od nagłych, nieplanowanych zdarzeń losowych czy utraceniem płynności finansowej na skutek straty pracy. Jednak jak to bywa w dzisiejszych czasach – „nigdy nic za darmo”. Pożyczka od banku zawsze wiąże się z naliczeniem wyższego oprocentowania oraz koniecznością wykupienia specjalnej polisy od tzw. niskiego wkładu. Polisę tego typu opłaca się z reguły co 3lata i jej wysokość jest wprost proporcjonalna do wartości nieruchomości.

Jeśli zaś chodzi o różnice w oprocentowaniu, to na najniższe oprocentowanie kredytów mogą liczyć Ci kredytobiorcy, których wkład własny będzie na poziomie 70-80 proc. wartości mieszkania. Niestety kredyty, pożyczki to prawdziwa dżungla gdzie należy znaleźć odpowiedniego przewodnika, który w sposób bezpieczny nas przez nią przeprowadzi. Czasem wystarczy nam nasze opanowanie i trafność podejmowanych decyzji, lecz jeśli mamy jakiekolwiek obawy lub pytania nie bójmy się zwrócić do doradców finansowych lub osób kompetentnych, tak aby nie popełnić błędu życiowego a zakupiona przez nas rzecz za kredyt cieszyła.

Dodaj komentarz