Lokaty – różne rodzaje i matematyka, która się za nimi kryje

Lokaty – różne rodzaje i matematyka, która się za nimi kryje

Lokata to produkt, który można obecnie znać doskonale z licznych reklam. Wiele banków oferuje takie inwestycje, kusząc procentami, które jednak nie wiele mówią o realnych zyskach. Jest to oferta, która skierowana jest do każdego. Jednak czy tak, aby na pewno jest w rzeczywistości?

Jakie lokaty można znaleźć na rynku?

Obecnie lokat jest wiele. Można znaleźć takie, które różnią się oprocentowaniem, a nierzadko ta wartość zależy także od okresu trwania lokaty. Wiele banków oferuje krótko oraz długoterminowe inwestycje. Te najkrótsze można założyć na jeden miesiąc. Po tym czasie otrzymuje się zainwestowaną kwotę wraz z odsetkami, które jednak są pomniejszone o podatek Belki. Najdłuższe lokaty obejmują okres nawet do 3 lat. To, jakie oprocentowanie się otrzyma, zależy bezpośrednio od banku oraz aktualnej oferty, którą warto śledzić na bieżąco. Oprocentowania mogą bowiem się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Lokaty krótkoterminowe mają z reguły mniejsze oprocentowanie.

Lokata- między zyskami a kosztami

Lokata to forma inwestowania pieniędzy, która jest stosunkowo bezpieczna. W trakcie inwestycji nawet kilkuletniej nie ma ryzyka utraty pieniędzy. Czy jednak oznacza to, że lokata nie ma żadnych wad? Warto wiedzieć, że odsetki z lokat otrzymuje się, dopiero gdy zostaną spełnione warunki zawarte w postanowieniach danego banku. Najczęściej trzeba poczekać aż do końca lokaty, by otrzymać odsetki. Jeżeli lokatę zerwie się wcześniej, to otrzymuje się swoje pieniądze z powrotem, jednak odsetki przepadają. Warto również wiedzieć, że lokata jest także opodatkowana. Podatek Belki wynosi 19 procent i jest odciągany od odsetek, które zostały naliczone w trakcie trwania lokaty. Przekazanie podatku odbywa się z reguły automatycznie i nie trzeba w związku z nim wykonywać żadnych dodatkowych działań.

Lokata- jakie kwoty można inwestować?

Lokata jest przeznaczona dla osób z różnym kapitałem do zainwestowania. Najmniejsza kwota wpłaty to zazwyczaj 1000 złotych. Jeśli zaś chodzi o maksymalną kwotę, to dokładne postanowienia można znaleźć w regulaminie banku, jednak próg maksymalny zazwyczaj jest spory i może wynosić nawet 100 000 złotych i więcej. Nie jest również powiedziane, że w danym banku można posiadać tylko jedną lokatę. Wręcz przeciwnie nierzadko można mieć ich kilka. 

Praktyczny przykład lokaty na 10 000 z oprocentowaniem 6% (w skali roku) na 3 miesiące:

(10 000*0.06)/4=150 zł

150zł*0,19=28,5 zł

W tym przypadku 28,5 złotych to podatek Belki, który wynosi 19%(jest to wartość niezależna od warunków lokaty i wpłaconej kwoty). Osoba, która założyła wyżej wymienioną lokatę, po upływie 3 miesięcy zarobi na swoich pieniądzach 121 złotych i 50 groszy.

 

Dodaj komentarz