Pożyczka pozabankowa – co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Pożyczka pozabankowa – co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Pożyczki pozabankowe już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością. W naszym życiu dochodzi do różnych sytuacji, które wymagają nagłego zastrzyku gotówki. To sprawia, że często sięgamy po pożyczki różnego rodzaju. Co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku o pożyczkę pozabankową? O czym musimy pamiętać?

Pożyczka pozabankowa

Jak nazwa wskazuje, taka pożyczka jest udzielana przez instytucję niebędącą bankiem. Może to być parabank lub firma pożyczkowa. Co ciekawe, w naszym kraju aktualnie występuje wiele takich firm. Z roku na rok obserwujemy rozwój firm pożyczkowych, które oferują przykładowo pożyczki gotówkowe, samochodowe, konsolidacyjne itp. 

Pożyczka pozabankowa jest udzielana na podstawie kodeksu cywilnego. W tym wypadku znaczenie mają także zapisy ustawy o kredycie konsumenckim. Faktem jest, ze pozabankowa firma nie może oficjalnie nazywać produktów finansowych kredytami. Istotne jest też to, że pożyczka może być dodatkowo zabezpieczona, np. poręczeniem (ale nie musi).

Co warto wiedzieć?

Nie zapominajmy o tym, że pozabankowe pożyczki są dedykowane dla prywatnych klientów. Poza tym, niektóre parabanki oferują także pożyczki dla firm. Procedura zaciągania zobowiązania jest podobna do innych finansowych zobowiązań. Musimy wypełnić wniosek i wskazać najważniejsze informacje o firmie. Dodatkowe środki otrzymamy bardzo szybko, nawet bez wychodzenia z domu. Jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe dla firm, odznaczają się one wysoką maksymalną kwotą zobowiązania. Można ją przeznaczyć zazwyczaj na dowolny cel, związany z prowadzeniem firmy. 

Zalety i wady

Wśród najważniejszych zalet pozabankowej pożyczki wyróżnić trzeba:

  • Łatwą dostępność – dodatkowe środki uzyskamy bez zbędnych formalności. 
  • Szybkość uzyskania pieniędzy – otrzymamy je nawet w ciągu jednego dnia. 
  • Różnorodne oferty do wyboru – pożyczki ratalne, chwilówki. 
  • Brak konieczności sprawdzania historii w Biurze Informacji Kredytowej i innych bazach. 
  • Przystępne koszty – wiele firm oferuje pożyczki za darmo, przy czym płatne opcje są często porównywalne z kosztami w bankach. 

A jakie wady ma pozabankowa pożyczka? Mamy tutaj niską maksymalną kwotę zadłużenia. Poza tym, trzeba liczyć się z ograniczonym dostępem do promocyjnych usług. Zazwyczaj są one dostępne jedynie dla nowych klientów. Pożyczka pozabankowa odznacza się krótkim okresem spłaty i tym, że trzeba jednorazowo spłacić pożyczkę. 

Decyzję o zaciągnięciu pożyczki trzeba podjąć po przemyśleniu wszelkich plusów i minusów. Każdy, kto potrzebuje pieniędzy na już, z pewnością wybierze takie rozwiązanie. Jednakże pamiętajmy o tym, że każde zadłużenie trzeba spłacić. Sprawdźmy zatem, czy będziemy mieć możliwość terminowej spłaty pożyczki pozabankowej. 

 

Dodaj komentarz