Zakup mieszkania to niejednokrotnie inwestycja życia i jedna z najpoważniejszych decyzji wielu inwestorów. O czym należy wiedzieć, zanim kupi się własne, wymarzone “M”? Z jakimi kosztami wiązać się będzie zakup nieruchomości? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym wpisie.
Koszty notarialne
Inwestycja w zakup nieruchomości, którą najczęściej jest mieszkanie, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zaliczyć do nich należy z pewnością wynagrodzenie notariusza, czyli tzw. taksa notarialna. Do tego kupujący ponosi także koszty sądowe, które wiążą się czy to z wpisem właściciela do księgi wieczystej, z wpisem do hipoteki, z wypisami aktu notarialnego, czy wnioskiem wieczystoksięgowym.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość PCC wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Bardzo ważna jest właśnie ta wartość rynkowa, która nie jest związana z wartością ceny zakupu mieszkania. Podatek, o którym mowa, obliczany jest już u notariusza i on zajmuje się jego odprowadzeniem.
Mieszkanie od dewelopera
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z kolei wiązać się będzie z koniecznością zapłaty podatku VAT. Stawka tego podatku zależeć będzie od wielkości nieruchomości. Mieszkania o powierzchni do 150 mkw. opodatkowane są VAT-em w wysokości 8%, powyżej tego metrażu zaś VAT wynosi 23%.
Prowizja od hipoteki
Kolejnym kosztem, który wiązać się może z zakupem mieszkania, będzie prowizja należna bankowi za udzielenie kredytu hipotecznego. Wysokość tej prowizji ponosi rzecz jasna kupujący, a stawka wynosi zazwyczaj około 1- 2% wartości zaciąganego zobowiązania finansowego.
Prowizja dla biura nieruchomości
Zakup mieszkania przy współpracy z dobrym agentem nieruchomości również wiązać się będzie z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Tu mowa o wynagrodzeniu agenta, czyli prowizji za wykonywaną przez niego pracę. Prowizja ta może wynieść od 5 do 8% w sytuacji, gdy korzysta się z kredytu hipotecznego oraz ogromnego wsparcia agenta, który odpowiada za kompleksową obsługę całej transakcji.
Zakup mieszkania za gotówkę
Jak prezentują się zaś średnie koszty dodatkowe związane z zakupem nieruchomości, jeśli tą kupuje się za gotówkę i bezpośrednio? W takim przypadku kupujący powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie ok. 3% wartości nieruchomości.
Koszty, które należy ponieść
Wszystkie z wymienionych wyżej kosztów związanych z zakupem mieszkania ponosi kupujący. Warto więc być wcześniej świadomym, jakie dodatkowe koszty czekają inwestora, który myśli o kupnie własnego “M”. Przygotowanie odpowiedniej poduszki finansowej może być doskonałym pomysłem.