Jakie koszty wiążą się z zakupem mieszkania?

Jakie koszty wiążą się z zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to niejednokrotnie inwestycja życia i jedna z najpoważniejszych decyzji wielu inwestorów. O czym należy wiedzieć, zanim kupi się własne, wymarzone “M”? Z jakimi kosztami wiązać się będzie zakup nieruchomości? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym wpisie.

Koszty notarialne

Inwestycja w zakup nieruchomości, którą najczęściej jest mieszkanie, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zaliczyć do nich należy z pewnością wynagrodzenie notariusza, czyli tzw. taksa notarialna. Do tego kupujący ponosi także koszty sądowe, które wiążą się czy to z wpisem właściciela do księgi wieczystej, z wpisem do hipoteki, z wypisami aktu notarialnego, czy wnioskiem wieczystoksięgowym.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość PCC wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Bardzo ważna jest właśnie ta wartość rynkowa, która nie jest związana z wartością ceny zakupu mieszkania. Podatek, o którym mowa, obliczany jest już u notariusza i on zajmuje się jego odprowadzeniem.

Mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z kolei wiązać się będzie z koniecznością zapłaty podatku VAT. Stawka tego podatku zależeć będzie od wielkości nieruchomości. Mieszkania o powierzchni do 150 mkw. opodatkowane są VAT-em w wysokości 8%, powyżej tego metrażu zaś VAT wynosi 23%. 

Prowizja od hipoteki

Kolejnym kosztem, który wiązać się może z zakupem mieszkania, będzie prowizja należna bankowi za udzielenie kredytu hipotecznego. Wysokość tej prowizji ponosi rzecz jasna kupujący, a stawka wynosi zazwyczaj około 1- 2% wartości zaciąganego zobowiązania finansowego. 

Prowizja dla biura nieruchomości

Zakup mieszkania przy współpracy z dobrym agentem nieruchomości również wiązać się będzie z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Tu mowa o wynagrodzeniu agenta, czyli prowizji za wykonywaną przez niego pracę. Prowizja ta może wynieść od 5 do 8% w sytuacji, gdy korzysta się z kredytu hipotecznego oraz ogromnego wsparcia agenta, który odpowiada za kompleksową obsługę całej transakcji. 

Zakup mieszkania za gotówkę

Jak prezentują się zaś średnie koszty dodatkowe związane z zakupem nieruchomości, jeśli tą kupuje się za gotówkę i bezpośrednio?  W takim przypadku kupujący powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie ok. 3% wartości nieruchomości. 

Koszty, które należy ponieść

Wszystkie z wymienionych wyżej kosztów związanych z zakupem mieszkania ponosi kupujący. Warto więc być wcześniej świadomym, jakie dodatkowe koszty czekają inwestora, który myśli o kupnie własnego “M”. Przygotowanie odpowiedniej poduszki finansowej może być doskonałym pomysłem.

 

Dodaj komentarz