Dlaczego unijne pożyczki inwestycyjne się opłacają?

Dlaczego unijne pożyczki inwestycyjne się opłacają?

Rozwinięcie firmy wymaga niemałych środków finansowych. Zatrudnienie kolejnych pracowników, rozbudowanie biura, zainwestowanie w nowe maszyny, urządzenia i pojazdów – to wszystko kosztuje. Wiele przedsiębiorstw nie ma na podorędziu wystarczająco gotówki, aby sfinansować tego rodzaju wydatki samodzielnie, bądź też posiada oszczędności, ale dla bezpieczeństwa woli ich nie naruszać.

W takich przypadkach nie pozostaje nic innego, jak szukać zewnętrznego finansowania. Dostępnych opcji jest bardzo wiele, natomiast nie są one sobie równe. Część charakteryzuje się wysokimi kosztami, część nieuchronną utratą całkowitej kontroli nad firmą. Jako najlepsze rozwiązanie jawią się unijne pożyczki inwestycyjne. Co je wyróżnia i sprawia, że są tak opłacalne?

Pożyczki unijne to niskie koszty i pełne bezpieczeństwo

Pożyczki inwestycyjne, a także kredyty inwestycyjne zaciągane w bankach komercyjnych, są z reguły zobowiązaniami długoterminowymi. Rozkłada się je na wiele lat, co pozwala uzyskać niskie raty mimo wysokiej kwoty zobowiązania. Trzeba jednak być świadomym tego, że długi okres spłaty przy wysokim oprocentowaniu, typowym dla kredytów z bankach komercyjnych, oznacza bardzo wysoki ostateczny koszt zobowiązania.

W przypadku pożyczek unijnych udało się ten problem zredukować. Pożyczki z funduszy Unii Europejskiej udzielane są na bardzo preferencyjnych warunkach, w tym w zakresie wysokości oprocentowania. Ich celem nie jest bowiem wygenerowanie zysku, a wspomożenie w rozwoju firm z państw członkowskich. W praktyce oznacza to, że można sfinansować za ich pomocą nawet bardzo dużą inwestycję niskim kosztem.

Co jest niezbędne do zaciągnięcia pożyczki inwestycyjnej z UE?

Żeby firma mogła otrzymać korzystną pożyczkę inwestycyjną z Unii Europejskiej, musi spełnić kilka ważnych wymagań. Przede wszystkim konieczne jest, aby posiadała odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Ponadto nie powinna mieć jakichkolwiek opóźnień w rejestrach dłużników. Niezbędne jest też zazwyczaj wniesienie określonego wkładu własnego – najczęściej jest to 20% lub 30% wartości inwestycji.

Niezbędny będzie oczywiście szereg dokumentów, w tym przede wszystkim dokumentów związanych z sytuacją finansową firmy. W zależności od okoliczności, pożyczka inwestycyjna może się także wiązać z wymogiem przygotowania biznesplanu. Powinien on dobitnie pokazywać, dlaczego dana inwestycja jest warta zrealizowania i jakie korzyści może przynieść firmie.

Przez wszystkie te formalności najlepiej przechodzić z pomocą wykwalifikowanego eksperta, na przykład specjalistów z https://crbip.pl/. Dzięki temu nie będzie się trzeba martwić o popełnienie jakiegoś błędu, niedopilnowanie terminów czy wybranie niewłaściwych parametrów pożyczki.

Dodaj komentarz