Najlepiej płatne zawody w Polsce 2022 – lista

Najlepiej płatne zawody w Polsce 2022 – lista

Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że pewne zawody w przypadku naszego kraju są tymi wyjątkowo wysoko płatnymi i to już od lat. Dlatego też ktoś taki jak radca prawny ma wysoką pozycję w rankingach także w roku 2022, choć jeśli chodzi o najwyższe zarobki w skali miesiąca, to rankingi otwierają zazwyczaj specjaliści z branży IT, czyli w czasach obecnych specjaliści raczej niezbędni, bo dziś w sieci istnieje wiele sklepów internetowych, profili firm świadczących usługi, strony organizacji i inne.

Jednym słowem jest tego sporo i ktoś musi cały czas dbać o to by te serwisy internetowe działały poprawnie, a jest to zajęcie ludzi dbających o bezpieczeństwo, czyli o to by strona internetowa sklepu istniejąca na jakimś serwerze serwerze dosłownie cały czas funkcjonowała poprawnie. Zazwyczaj praca takiej osoby jest dość prostą, choć raz na jakiś czas trafiają się te o wiele bardziej nieciekawe sytuacje.

  1. Key account manager
  2. Architekt projektów IT
  3. Specjalista do spraw bezpieczeństwa IT,
  4. Brand manager
  5. Radca prawny
  6. Kontroler finansowy
  7. Inżynier do spraw jakości
  8. Elektryk, elektromonter
  9. Podolog

Czym się zajmuje architekt projektów IT?

Wielu z nas wie o tym, że branża IT jest powiązana z nowoczesnymi technologiami, czyli z różnymi gadżetami do opcji takiej jaką jest smart dom. W tego typu domach spotyka się klimatyzatory sterowane za pomocą dość zaawansowanych aplikacji, rolety lub  żaluzje, też zaliczane do tych sterowanych smartfonem i wiele innych urządzeń, które da się kontrolować za pomocą kilku aplikacji na telefon. Architekt projektów IT w tego typu sprawach zajmuje się poprawianiem funkcjonowania aplikacji, czyli tworzy kolejne aktualizacje takowych.

Tego typu specjalista może być jednym z członków zespołu do takiego projektu lub kimś kto zarządza grupą takich specjalistów. Rzecz jasna osoba kierująca całą grupą pracowników zarabia więcej, bo wyznacza poszczególnym członkom zespołu zadania związane z kolejną aktualizacją aplikacji, czyli z jej usprawnieniem. Dlatego ktoś taki musi zarabiać większe pieniądze, ale tu kluczowe znaczenie ma też i to, że czasami nawet taki szef zespołu wyłapuje istotny błąd podwładnego, jeśli chodzi o język programowania i poprawia ten detal lub kilka detali, po to by aktualizacja była gotową szybciej i by była lepszą.

Inne wzmianki o informatykach

Dziś informatycy i specjaliści branży IT są bardzo potrzebni, bo teraz znaczną liczba polecanych produktów są gadżety elektroniczne powiązane z aplikacjami, oraz same aplikacje, z których to znaczna część jest płatną. Kluczowe znaczenie ma też i to, że informatycy dbają o sieci teleinformatyczne w sporych i średnich firmach, bo szybkie i sprawne funkcjonowanie takowych to rzecz jasna bardziej prężne działanie firm. Jednym słowem jeśli sieć informatyczna w jakiejś firmie zawiedzie to interwencja specjalisty jest pewnikiem.

Ważnym jest też i to, że w sporych firmach tacy specjaliści mają etat, bo co jakiś czas trzeba po części zmodernizować osprzęt firmowy lub wgrać aktualizacje na część komputerów. Dlatego taki specjalista ma etat i całe dni wypełnione pracą. Bywa też i tak, że taka pracę wykonuje nawet kilku specjalistów, bo jeden sobie może nie poradzić z tym systematycznym modernizowaniem sporej firmy. Takie modernizowanie połączone z wieloma usterkami to wyzwania i to co dzień, ale ludzie muszą sobie z tym radzić i czuć się dobrze w tej pracy.

Radca prawny

Dość wielu z nas jest pewnymi tego, że radca prawny to jedynie osoba, która pobiera jakąś stałą stawkę plus vat za tę godzinę porad prawnych. Jednym słowem w tym tkwi minus, bo wielu chce tej stawki z góry za godzinę lub dwie, ale to także zarabianie na wiedzy, którą zyskali studiując i analizując dzienniki ustaw. Minus tkwi jedynie w tym że radca prawny to jeszcze nie adwokat, czyli może nam jedynie doradzić to, że musimy iść z konkretną sprawą do sądu lub, że dana sprawę powinniśmy najpierw rozwiązać za pomocą tej zwyczajnej rozmowy.

Takie porady dość wielu ludzi wybiera najpierw, bo o wiele taniej wychodzi ta godzina lub dwie porad prawnych i co równie istotne porady takowe to nie ciąganie się od rozprawy do rozprawy w procesie cywilnym. Dlatego z poradami jest taniej, choć sytuację może skomplikować też i to, że rok 2022 to też i kryzys wywołany przez pandemię. Jednym słowem ta inflacja podskakuje do góry, a ludzie są raczej bardziej skłonni do dogadywania się ze sobą niż do odwiedzania radcy prawnego co tydzień, bo w mniej stabilnych ekonomicznie czasach dla wielu to zbędny wydatek.

Zmiany jeśli chodzi o ranking

Ranking najpopularniejszych zawodów w Polsce w roku 2022 w styczniu będzie prezentować się inaczej niż w listopadzie, bo niestety od jakiegoś czasu trwa już ta pandemia powiązana z wirusem, który zmutował już przynajmniej te pięć razy. Jednym słowem nadal blokowane są restauracje, zakłady fryzjerskie, siłownie w których ludzie się spotykali i zakłady kosmetyczne. Ten konkretny wygląd spraw rzecz jasna nie zaskakuje, a kryzys ekonomiczny niestety się pogłębia.

Mowa tu o tym, że już przed pandemią niektórzy z tych blokowanych branż mieli kredyty na firmę i dlatego też na chwilę obecną sytuacja tych osób nie jest zbyt wesołą. Radcy prawni także maja kredyty, czyli coś takiego jak kredyt na auto do własnej firmy, ale właściciel restauracji sobie teraz gorzej radzi i właśnie dlatego prawnicy mogą łatwiej przejść z kredytem do innego banku, w którym to można liczyć na lepsze oprocentowanie. Najprawdopodobniej w listopadzie roku 2022 ten ranking najlepszych zawodów się zmieni, bo z trudem spłacane kredyty i dalsze blokowanie gospodarki zmienią jeszcze wiele i w tym tkwi kluczowy problem.

Wygoda ludzi

W czasach obecnych ludzie też sporo inwestują jeśli chodzi o technologię w domu i aplikacje, bo sterowanie roletami za pomocą smartfonu wtedy gdy leżymy na kanapie i oglądamy ulubiony serial jest niezwykle wygodną opcją. Rzecz jasna takie urządzenia jak termostaty wifi, klimatyzatory wifi i żaluzje wifi tworzą inżynierowie, a sprawnie sterujące nimi aplikacje informatycy.

Jednym słowem jest to cała masa ludzi z branży IT, którzy to w systematyczny sposób unowocześniają nasze najbliższe otoczenie. Te ich wynalazki wraz z odpowiednimi aplikacjami sporo kosztują, ale z drugiej strony ułatwiają nam życie i dają więcej wolnego czasu. Dlatego też nie powinniśmy zbytnio narzekać na ceny, bo te urządzenia działają w dość zawiły sposób i dopracowuje się aplikacje do takowych miesiącami, a nawet latami.

Z tej przyczyny jakaś nowinka nie może być tania, ale opcja istniejąca na rynku od tych czterech lub pięciu lat staja się już łatwiej osiągalnymi, bo tak niestety jest z elektronicznymi wynalazkami, które tanieją bo i wiele z ich kluczowych podzespołów tanieją. Właśnie z tej przyczyny coś co teraz jest niemal niespotykaną nowością za kilkanaście lat będzie czymś typowym.

Elektromonterzy

Nie da się też ukryć tego, że elektromonterzy na chwilę obecną zajmują się instalacjami składającymi się z wielu paneli fotowoltaicznych. Ten rodzaj specjalistów montuje panele na dachach lub nad trawnikami na dedykowanych stelażach. Potem okablowanie z tych paneli łączą w wiązki i podłączają do centrali sterowanej elektronicznie.

Wykonanie takiej instalacji dodatkowej to dla elektromontera ukończenie pewnej ilości płatnych kursów dodatkowych. One nie są tanie i co równie istotne swoje trwają. Kluczowe znaczenie ma tu też i to, że firmy montujące instalacje fotowoltaiczne raczej wolą monterów, którzy mają wyjątkowo szerokie kwalifikacje zawodowe, bo oni wykonają znaczną część zlecenia w wyjątkowo krótkim czasie. Nie bez znaczenia jest też i ta moda na instalacje fotowoltaiczne. Ludzie za ich pomocą chcą wytwarzać energię elektryczną, dzięki której zaoszczędzą sporo na rachunkach. Istotnym w tym wszystkim jest też i ta podwyżka przewidziana na styczeń roku 2022. Właśnie ona tak jakby zwiększyła zainteresowanie ludzi takimi instalacjami.

Turbiny wiatrowe

Prawda jest też i to, że elektromonterzy zajmują się także przydomowymi elektrowniami wiatrowymi. Opcje te to rzecz jasna te niezbyt duże turbiny wiatrowe i te spore raczej przypominające gabarytami uliczne latarnie. Każda z nich rzecz jasna swoje kosztuje i do tego dotyczy jeszcze koszt podłączenia tego typu turbiny przez elektromontera do instalacji domowej. Plus natomiast tkwi w tym, że podwyżki cen energii elektrycznej nie dotykają aż tak bardzo posiadacza elektrowni wiatrowej.

Wiele znaczy też i to, że taka przydomowa elektrownia pracuje nawet w nocy, czyli zawsze wtedy gdy wieje, a w pewnych lokalizacjach wiatr jest niemal ciągłym zjawiskiem. Istotnym jest też i to, że taka typowa efektywnie działająca turbina wiatrowa musi znajdować się na maszcie o wysokości jakichś ośmiu metrów, czyli elektromonter musi nie bać się pracy na wysokości i w tym tkwi dodatkowe utrudnienie, ale plus takiej pracy montera z wieloma dodatkowymi kursami tkwi rzecz jasna w zarobkach, które są obecnie wysokimi, bo ludzie chcą być niezależnymi od firm energetycznych, a same turbiny wiatrowe dają tę niezależność.

Pandemia i jej skutki

Obecne czasy, czyli początek roku 2022 to prawie dwa lata trwania tej konkretnej pandemii i wspomina się nawet o tym, że do wiosny może pojawić się szósta, a nawet siódma mutacja tego wirusa. W praktyce oznacza to utrudnienia dla firm zajmujących się transportem ludzi, dla restauracji i dla fryzjerów. Branż które szczególnie odczuwają tę pandemię trochę jest, a inflacja rośnie. Normą stało się też przechodzenie z biznesem takim jak sklep do internetu, bo roczna opłata ze serwer bywa niższą od miesięcznego czynszu w większych miastach w Polsce.

Zwłaszcza jeśli mówimy o tych bardziej znanych ulicach sporych miast. Może i tymczasowo to narastanie kryzysu przyniosło pewnym branżom znaczne zyski, czyli mowa tu o zakładaniu instalacji fotowoltaicznych w obawie przed podwyżkami cen prądu. Zjawisko to jakiś czas będzie jeszcze trwało, ale po jakimś czasie elektromonterzy będą mieli mniej pracy, bo pozostanie im konserwacja istniejących już instalacji. Tak będzie ze względu na to, że pozostaną już tylko ludzie, których będzie stać góra na skromne zestawy fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz