Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją policzyć

Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją policzyć

Chcesz ubiegać się o kredyt, ale nie wiesz, czy spełniasz warunki formalne i na jaką kwotę możesz liczyć? Dużo osób ma takie same wątpliwości i zgłasza się do mnie po poradę. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz się ubiegać o kredyt w banku.

Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Zdolność kredytowa to obliczenie, czy na podstawie twoich dochodów jesteś w stanie spłacić kredyt wraz z odsetkami, w założonym okresie czasu i po obliczonej miesięcznej racie do spłacania. W zależności od wysokości dochodów, bank może udzielić ci kredytu, ale nie musi – warunki do spełnienia mogą się różnić w poszczególnych placówkach.

Zdolność kredytowa zależy m.in. od:

1) dochodów miesięcznych (lub sumy dochodów, jeśli kredyt biorą np. małżonkowie albo więcej kredytobiorców niż jeden)
2) rodzaju zatrudnienia (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza)
3) posiadania innych kredytów (wysokość rat)
4) karta kredytowa lub inna historia kredytowa (brak zobowiązań i pozytywna historia spłaty zadłużeń)
5) ilości osób w gospodarstwie domowym i wysokości miesięcznych wydatków
6) czasu kredytowania i wysokości rat (lepiej wybierać raty stałe niż malejące)
7) wkładu własnego lub innych zabezpieczeń majątkowych
8) waluty, w jakiej bierzemy kredyt

Jak mogę obliczyć moją zdolność kredytową?

Istnieje wiele stron, które oferują tzw. „kalkulator zdolności kredytowej”, który po wpisaniu odpowiednich informacji, pozwala obliczyć kwotę kredytu, o jaką możesz się starać. Zazwyczaj jest to kwota maksymalna, ale czasami jest to przedział kwotowy. Zawsze należy traktować tę informację tylko jako orientacyjną, ponieważ dany bank może udzielić nam mniejszej sumy kredytu lub na innych warunkach, niż wpisaliśmy w kalkulatorze. Ponadto każdy bank posiada indywidualnie dopasowane oferty i mogą się one róznić między sobą diametralnie.

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt?

W takim, który zaproponuje nam najkorzystniejszą ofertę 🙂 Co znaczy najkorzystniejszą? Taką, która jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonująca. Warunki, jakie wynegocjujesz, kwota kredytu, czas spłaty, czy wysokość rat – są lepsze lub gorsze w zależności od Twojej sytuacji i Twoich planów na przyszłość. Dobrze jest zapytać w kilku bankach o warunki kredytowania, a na pewno doradcy wybiorą najlepszą opcję dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że warunki kredytu są zawsze ostatecznie ustalane przez bank.

Dodaj komentarz