4 najważniesze kwestie przy wyborze kredytu

4 najważniesze kwestie przy wyborze kredytu

Otaczające nas reklamy zachęcają do  szybkich i tanich pożyczek, nawet najdrobniejszych kwot. Czasami jest to konieczność i nie mamy innego wyjścia. Dzięki temu możemy podreperować domowy budżet. Ale zdarza się i tak, że jest to tylko chwilowa, nieprzemyślana potrzeba, bez której moglibyśmy sobie poradzić. Jeśli jesteś pewien, że w obecnej sytuacji potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, koniecznie przeczytaj kilka porad, jak wziąć kredyt.

Zdolność kredytowa

Podstawą jest Twoja wysoka wiarygodność płatnicza, które stanowi pomoc przy kredycie. Dlaczego? Gdy pytasz o kredyt, banki lub inne firmy finansowe w pierwszej kolejności sprawdzają, czy faktycznie Cię na niego stać. Przeglądają rejestr Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz biur informacji gospodarczej (BIG). A zatem sprawdzają Twoją wiarygodność finansową. Ale jak można ją budować? Na przykład wpisami pozytywnymi. Jeśli wcześniej brałeś kredyt i regularnie spłacałeś raty, wzmianka o tym znajdzie się w BIK. Możesz również wnioskować o dopisanie informacji pozytywnych do BIG. To zawsze pomaga.

Ranking banków

Przy wyborze kredytu bardzo wiele osób decyduje się na współpracę z bankiem, w którym posiada swoje konto osobiste. Ma to swoje dobre strony, bo jest to instytucja, która Cię zna – macie do siebie wzajemne zaufanie i mniej czasu spędzisz na wczytywaniu się w regulaminy. Nie można jednak iść na łatwiznę. Przejrzyj oferty wielu banków i wybierz dla siebie najkorzystniejszą opcję. Jeśli nie wiesz, jak wziąć kredyt w danym banku, zwyczajnie zwróć się o pomoc do doradców.

Wybór waluty

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak wiele osób ma kłopoty ze spłatą kredytu po wzroście kursu franka szwajcarskiego. Niestety prawda jest taka, że nigdy nie będziemy na 100% pewni, czy taka sytuacja się nie powtórzy z inną walutą. Analitycy bankowi powinni jednak bardzo rzetelnie przedstawić Ci, jak szacunkowo może zmieniać się na rynku sytuacja dotycząca danej waluty, w której zamierzasz zaciągnąć swój kredyt. Skorzystaj z tych porad i przemyśl dokładnie, na co się ostatecznie zdecydujesz.

Umowa na wagę złota

Uważne czytanie umowy kredytowej może ustrzec Cię przed wieloma niepotrzebnymi błędami. Przede wszystkim: gdy zdecydowałeś się już na jakąś ofertę kredytu i dostałeś do przeczytania umowę, wykorzystaj swój czas. Weź umowę do domu i przeczytaj bardzo dokładnie. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, zapytaj o to doradcy w banku. Uważnie przeczytana umowa to bezcenna pomoc przy kredycie.

Dodaj komentarz