Porady dla każdego, kto dopiero zaczyna inwestować

Porady dla każdego, kto dopiero zaczyna inwestować

Rozpoczęcie swojej podróży w dziedzinie edukacji finansowej nigdy nie jest łatwe. Ale zaufaj, każdy zaczyna od zera – bez żadnego pojęcia i buduje swoją drogę w górę. Traktuj naukę finansów jak naukę nowego języka – konsekwencja jest kluczem. Kiedy już zbudujesz swoje zrozumienie kluczowej terminologii używanej w świecie inwestowania oraz tego, jak działa system finansowy – zobaczysz, jakie to naprawdę proste!

Życie może Cię zaskoczyć w każdej chwili

Bycie przygotowanym na deszczowe dni jest kluczowe dla dobrego planowania finansowego – zacząłbym od posiadania przyzwoitego funduszu awaryjnego, który pokrywa 3-6 miesięcy Twoich wydatków. Jest to klucz do posiadania przed rozpoczęciem swojej podróży inwestycyjnej.

Alternatywą byłoby rozpoczęcie inwestowania, a następnie sprzedanie inwestycji, które kupiłeś za gotówkę, aby móc wykorzystać pieniądze na nagłe wydatki. Grozi to sprzedażą inwestycji za mniej niż kupiłeś, a tym samym stratą. Byłoby to porażką sensu inwestowania.

Dlatego tak ważne jest, aby mieć fundusz awaryjny, do którego można sięgnąć w razie potrzeby i inwestować tylko pieniądze, które nie będą potrzebne w najbliższym czasie (następne pięć lat).

Miej jasne pojęcie o swoich celach finansowych

Gdy masz już przyzwoity fundusz awaryjny i poświęciłeś trochę czasu na zapoznanie się z terminologią inwestycyjną, kluczowe jest, aby mieć jasny pomysł na swoje cele i ile pieniędzy będziesz potrzebował, aby je osiągnąć. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest podjęcie decyzji, kiedy chciałbyś osiągnąć ten cel. Będzie to miało wpływ na rodzaj inwestycji, z której będziesz korzystać. Jeśli Twój cel jest w ciągu najbliższych 5 lat, najlepiej jest oszczędzać pieniądze na wysoko oprocentowanym koncie, ponieważ istnieje ryzyko, że zmienność na rynku nie wyrówna się i możesz skończyć z mniejszą kwotą. Jeśli jednak Twój cel jest odległy o ponad 5 lat, są szanse, że szczyty i dołki wyrównają się, a więc prawdopodobnie będziesz czerpać korzyści ze wzrostu rynku.

Nie chowaj pieniędzy na koncie oszczędnościowym – INWESTUJ!

Pewnie zastanawiasz się teraz, dlaczego po prostu nie oszczędzać wszystkich swoich pieniędzy i nie ryzykować ich inwestując na rynku? Odpowiedź brzmi: INFLACJA. Inflacja jest prawdziwa i obniża wartość Twoich pieniędzy. Inflacja to wzrost kosztów towarów i usług z roku na rok. Innymi słowy, Twój 1 funt dzisiaj kupi Cię więcej teraz niż za rok. Jeśli je oszczędzasz, możesz zarobić od 0,01 do 1,5% (w dzisiejszych czasach jest to mniej niż to!), ale przy inflacji wynoszącej około 2%, Twoje pieniądze prawdopodobnie tracą na wartości siedząc na koncie bankowym.

Jednakże, jeśli je zainwestujesz, rynek ma tendencję do wzrostu średnio o 5-8%. Dzięki procentowi składanemu, może to oznaczać dużo więcej pieniędzy niż odsetki na koncie oszczędnościowym w banku!

Zbuduj swoją pewność siebie poprzez dywersyfikację!

Obawa przed utratą wszystkich ciężko zarobionych pieniędzy jest całkowicie normalna. W finansach behawioralnych nazywa się to “awersją do strat”. Jest to po prostu stwierdzenie, że jesteś bardziej skłonny do preferowania unikania strat w porównaniu z chęcią uzyskania równoważnych zysków. Innymi słowy, ból związany z utratą jest psychologicznie dwa razy silniejszy niż przyjemność płynąca z zysku. Jest to tendencja poznawcza i w dużej mierze powód, dla którego opóźniamy inwestowanie z powodu strachu przed utratą pieniędzy.

Bądź samoświadomy i zracjonalizuj sam ze sobą, dlaczego chcesz inwestować. W rzeczywistości naprawdę trudno jest stracić wszystkie swoje pieniądze inwestując, jeśli inwestuje się w zdywersyfikowane produkty finansowe. Z odrobiną edukacji i zaczynając od miesięcznej kwoty, z którą czujesz się komfortowo (możesz zacząć już od 25 funtów w dzisiejszych czasach!), jesteś na świetnym starcie!

Błędy, których należy unikać jako nowy inwestor

W życiu ważne jest, aby popełniać błędy, ponieważ w ten sposób się uczymy. Jednak błędy w inwestowaniu mogą być bardzo kosztowne i mogą sprawić, że poczujesz się rozczarowany. Błędy te są świetną okazją do nauki, ale ważne jest, aby starać się zminimalizować swoje straty tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jako nowy inwestor, nie jesteś sam. Nawet doświadczeni inwestorzy popełniają błędy od czasu do czasu, jest to normalna część procesu.

Istnieje kilka błędów, które są często popełniane przez nowych inwestorów i których można uniknąć.

Próby dostosowania się do rynku

Jeśli chodzi o inwestowanie, rynek akcji może iść w górę, jak również w dół. Wielu ekspertów finansowych online spekuluje na temat przyszłych ruchów na rynku akcji, które mogą wpływać na innych inwestorów albo kupić lub sprzedać. Istnieją wzorce w ruchu giełdy w czasie, które pomagają ekspertom finansowym, aby te spekulacje. Pomimo tego wszystkiego, nadal trudno jest określić ruchy giełdowe z jakąkolwiek pewnością. Inne czynniki, takie jak polityka, przejęcia firm, a nawet globalne kryzysy mogą wpływać na te ruchy.

Biorąc pod uwagę tę zmienność, może być trudno przewidzieć kolejne ruchy na rynku akcji, zwłaszcza jako nowy inwestor. Jako nowy inwestor, nie należy próbować czasu na rynku, kiedy należy kupić lub sprzedać. Choć może się okazać, że masz szczęście i zarabiać pieniądze w krótkim okresie, będzie bardziej niż prawdopodobne, że znajdziesz się na straty przez to. Zamiast tego, mądrze jest podejmować decyzje inwestycyjne na dłuższą metę.

Postrzeganie inwestycji jako sposobu na “szybkie wzbogacenie się”

Inwestowanie może być ekscytujące i może to być wspaniałe uczucie, gdy zaczynasz widzieć zyski ze swoich opcji inwestycyjnych. W Internecie można usłyszeć informacje o opcjach inwestycyjnych lub akcjach, które w krótkim czasie mogą przynieść zyski. Podążanie za radami innych osób w Internecie jest bardzo ryzykowne, a wiele z tych rad może prowadzić do utraty pieniędzy zamiast ich zdobycia. Pamiętaj, jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to często tak jest.

Teraz, podczas gdy, przy okazji, można zarobić pieniądze w krótkim okresie, ważne jest, aby przesunąć swoje myślenie na inwestowanie długoterminowe. Budowanie bogactwa może zająć trochę czasu, a inwestowanie długoterminowe może pozwolić Ci na skorzystanie z procentu składanego oraz wzrostu na rynkach.

Nie wiedzieć dlaczego

Nie mając lub nie znając powodu, dla którego inwestujesz, możesz narazić się na porażkę. Powodem jest to, że nie będziesz miał planu dla swoich inwestycji i może prawdopodobnie zainwestować swoje pieniądze w jakikolwiek sposób. Ważne jest, aby mieć pomysł na to, do czego chcesz wykorzystać te pieniądze w przyszłości. Wyznacz sobie jakieś cele – czy planujesz przejście na emeryturę? Oszczędzasz na zakup nieruchomości? Te cele pomogą Ci w tworzeniu strategii inwestycyjnej. Mając jasne cele, będziesz w stanie wypracować:

  • Jaką kwotę chcesz zainwestować
  • Jak często chcesz dokonywać wpłat inwestycyjnych
  • swoją tolerancję ryzyka
  • w jakie opcje inwestycyjne zamierzasz inwestować

Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć swoje cele i pomoże w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Brak dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Niczyj portfel inwestycyjny nie będzie wyglądał dokładnie tak samo. Powodem tego jest fakt, że każdy ma inne cele, które chce osiągnąć za pomocą swoich inwestycji. Cele inwestycyjne każdego z nas, styl życia i obecne okoliczności są różne. Ale jedna rzecz, która powinna być wspólna dla wszystkich inwestorów to zdywersyfikowane portfolio. Nigdy nie jest dobrym pomysłem inwestowanie wszystkich swoich pieniędzy w jeden rodzaj inwestycji.

Chociaż przez jakiś czas może on przynosić dobre wyniki, możesz stracić większość, jeśli nie wszystkie swoje pieniądze, jeśli sprawy przybiorą najgorszy obrót. Dlatego tak ważne jest posiadanie inwestycji, które mieszczą się w różnych sektorach i składają się z różnych klas aktywów. Zrównoważenie inwestycji w ten sposób uchroni Cię przed poważnymi spadkami. Aby stworzyć swój własny zrównoważony portfel, można zdecydować się na inwestowanie w szereg różnych opcji inwestycyjnych, takich jak akcje, ETF-y, obligacje, towary, a nawet kryptowaluty. Te różne opcje inwestycyjne wiążą się z różnym poziomem ryzyka, dlatego też pomaga to w zbilansowaniu portfela inwestycyjnego.

Inwestowanie zbyt dużej ilości pieniędzy, zanim jest się gotowym

Nie potrzebujesz tysięcy funtów, aby zacząć inwestować. Jednym z powodów jest to, że wiele platform inwestycyjnych pozwala na rozpoczęcie swojej podróży inwestycyjnej już od 100 zł. Niektóre platformy pozwalają nawet na zaokrąglanie drobnych z zakupów i przeznaczanie ich na inwestycje. Ale drugim powodem jest to, że jesteś dopiero na początku swojej podróży. Kiedy zaczynasz inwestować, jest prawdopodobne, że nie będziesz jeszcze w pełni rozumiał świata inwestowania. Zrozumienie żargonu związanego z inwestowaniem oraz różnych dostępnych opcji inwestycyjnych może zająć trochę czasu. Wchodzenie na głowę z dużą sumą pieniędzy przed pełnym zrozumieniem inwestowania może spowodować, że potencjalnie stracisz część swoich pieniędzy, ponieważ prawdopodobnie popełnisz błędy. Zacznij od małych kwot i zwiększ swoją wiedzę na temat inwestowania poprzez czytanie książek i artykułów online, a także ucząc się od innych osób, które już zaczęły inwestować.

Terminy inwestycyjne, które każdy powinien znać

Rynek akcji

Pierwszy na naszej liście terminów inwestycyjnych jest rynek akcji. Rynek akcji jest miejscem, gdzie akcje i udziały są przedmiotem obrotu. Londyńska Giełda Papierów Wartościowych jest słynnym przykładem.

Akcje

Akcje są inwestycją, która reprezentuje własność procentu firmy. Kupno akcji w firmie uprawnia do korzystania z zysków i aktywów tej firmy. Dlatego kupujesz akcje firmy, która według Ciebie będzie się rozwijać, abyś mógł sprzedać swoje akcje z zyskiem.

Obligacje

Obligacja to pożyczka emitowana przez rząd lub firmę. Pożyczają one od Ciebie pieniądze, aby pomóc im w pozyskaniu środków na różne projekty lub programy. Pożyczka wiąże się z pewnymi warunkami, takimi jak odsetki i data spłaty pożyczki. W dniu spłaty otrzymasz z powrotem zainwestowane pieniądze, jak również pieniądze zarobione w postaci odsetek.

Gilty

Gilty są rodzajem obligacji inwestycyjnych. Inwestowanie w obligacje typu gilts oznacza pożyczanie pieniędzy różnym firmom lub rządom w zamian za regularny stały dochód w postaci odsetek. Będziesz otrzymywać ten dochód przez określony okres czasu, choć warto zauważyć, że obligacje gilts nie są zwykle zalecane, jeśli szukasz wzrostu kapitału.

Fundusze

Fundusz inwestycyjny to rodzaj inwestycji, w której zarządzający inwestycjami wykorzystuje Państwa pieniądze i inwestuje je w wiele różnych klas aktywów, takich jak akcje i obligacje. W przeciwieństwie do akcji, w przypadku których posiadasz pewien procent udziałów w spółce, w przypadku inwestycji w fundusz Twoje pieniądze są łączone z pieniędzmi innych osób w jedną wspólną inwestycję. Dzięki temu są one nieco bezpieczniejsze niż akcje.

Odsetki

Odsetki to termin używany do opisania pieniędzy pobieranych lub przekazywanych w momencie zaciągania pożyczki. Istnieją odsetki “proste”, które są ustaloną stopą procentową od kwoty pierwotnie pożyczonej pożyczkobiorcy. Istnieje również oprocentowanie składane. Odsetki składane to odsetki zarówno od pierwotnej inwestycji, jak i od zapłaconych odsetek.

Kapitał

Kapitał można zdefiniować jako sumę pieniędzy, którą inwestujesz. Być może spotkałeś się z wyrażeniem “Twój kapitał jest zagrożony”. Zwrot ten ma na celu poinformowanie Cię, że podczas inwestowania istnieje możliwość utraty części lub całości zainwestowanych pieniędzy.

Indeks

Indeks jest sposobem mierzenia wyników akcji i obligacji. Popularne indeksy, które mogą być znane, to FTSE 100 oraz indeks S&P 500 czy wreszcie GPW. Indeksy giełdowe są wykorzystywane przez traderów do porównywania bieżących poziomów cenowych z poprzednimi cenami, jednak przeciętna osoba nie musi zwracać większej uwagi na niewielkie zmiany.

Alokacja aktywów

Alokacja aktywów polega na podziale inwestycji na różne aktywa. Różnymi aktywami mogą być nieruchomości, obligacje, akcje lub gotówka. W zależności od skłonności do ryzyka, celów inwestycyjnych i ram czasowych, ustalamy, jaką część środków chcemy zainwestować w poszczególne aktywa. Alokacja aktywów pomaga zatem rozłożyć ryzyko inwestycyjne, ponieważ nie koncentrujemy wszystkich swoich wysiłków na jednym rodzaju aktywów.

Dywersyfikacja

Dywersyfikacja jest kolejnym terminem używanym do opisania rozłożenia inwestycji na różne aktywa. Również w tym przypadku celem dywersyfikacji jest zmniejszenie ryzyka, że Twoje inwestycje nie osiągną oczekiwanych wyników, a tym samym stracisz pieniądze.

Apetyt na ryzyko

Jak wiadomo, inwestowanie wiąże się z pewną dozą ryzyka. Głównym ryzykiem jest utrata kapitału. Przed rozpoczęciem inwestycji należy ocenić swój apetyt na ryzyko. Historycznie rzecz biorąc, im większe ryzyko jesteś skłonny podjąć, tym większe nagrody w dłuższej perspektywie. Dlatego jeśli szukasz wysokich zysków, musisz zaakceptować bardziej ryzykowne inwestycje.

Zmienność

Zmienność jest miarą używaną w świecie inwestycji do opisania ruchów inwestycji w danym okresie czasu. Jeśli cena akcji w krótkim okresie czasu często wzrasta lub spada, wówczas mamy do czynienia z wysoką zmiennością. Jeśli coś ma niską zmienność, to wiesz, że cena aktywów pozostanie dość stabilna.

Instrumenty pochodne

Finansowy instrument pochodny jest kontraktem pomiędzy dwoma stronami, w którym wartość jest pobierana z wyników rynkowych aktywów bazowych. Istnieje wiele rodzajów instrumentów pochodnych, ale wszystkie one stanowią sposób na zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym. Mogą one być wykorzystane do zabezpieczenia ryzyka poprzez zawarcie długoterminowego kontraktu o stałej cenie na towar o nieprzewidywalnej cenie.

Platforma inwestycyjna

Platforma inwestycyjna to miejsce, w którym można wyszukiwać i inwestować w różne fundusze i akcje. Istnieją różne rodzaje platform inwestycyjnych. Takie, w których sam decydujesz, jakich inwestycji chcesz dokonać, oraz takie, w których portfel jest tworzony dla Ciebie w oparciu o Twoje cele i apetyt na ryzyko.

Korzyści płynące z inwestowania długoterminowego

Czy kiedykolwiek słyszałeś powiedzenie “Czas na rynku, a nie czas na rynku” i zastanawiałeś się, co ono właściwie oznacza? Cóż, ten powszechnie używany zwrot inwestycyjny odnosi się do idei, że inwestowanie długoterminowe przynosi więcej korzyści niż regularne kupowanie i sprzedawanie akcji w oparciu o bieżące warunki rynkowe.

Więcej czasu na przebrnięcie przez wstrząsy na rynku

Eksperci rynkowi zalecają, aby akcje były traktowane jako inwestycja długoterminowa. Dzieje się tak dlatego, że rynek akcji może być niezwykle zmienny. (Nierzadko zdarza się, że wartość akcji spada o +20% w krótkim okresie czasu). Jeśli inwestujesz długoterminowo, masz więcej możliwości, aby przejść przez wzloty i upadki na rynku. Powinno to pomóc w uzyskaniu lepszej długoterminowej stopy zwrotu.

Twoje pieniądze mają więcej czasu na wzrost

Następnie porozmawiamy o pięknej, małej rzeczy zwanej procentem składanym. Odsetki składane to proces, w którym Twoje pieniądze dają Ci więcej pieniędzy. Im dłużej inwestujesz swoje pieniądze, tym dłużej muszą się one odkładać.

Im dłużej inwestujesz, tym rzadziej ponosisz opłaty transakcyjne.

Za każdym razem, gdy kupujesz i sprzedajesz inwestycję, płacisz opłatę handlową lub prowizję. Jeśli stale handlujesz na rynku, będziesz płacić znacznie wyższe opłaty handlowe niż ktoś, kto trzyma swoje inwestycje. Inwestowanie przez kilka lat oznacza zatem, że opłaty te będą ograniczone do minimum, co oznacza, że będziesz mógł w pełni wykorzystać wszelkie zyski z inwestycji.

Nie będziesz inwestować emocjonalnie

Jeśli śledzisz uważnie rynek akcji, stale obserwując wyniki swojego portfela, możesz mieć trudności z oddzieleniem swoich emocji od planu inwestycyjnego. Emocje mogą skłonić Cię do sprzedaży w okresach niepewności gospodarczej, zwłaszcza jeśli odnotowujesz duże straty inwestycyjne. Jeśli chodzi o inwestowanie, zawsze należy grać długofalowo i koncentrować się na swoich celach finansowych. Pozostanie przy inwestycjach, nawet jeśli nie masz na to ochoty, oznacza, że będziesz w stanie skorzystać z ewentualnego ożywienia gospodarczego. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie emocji z decyzji inwestycyjnych jest ustawienie automatycznych miesięcznych wpłat na konto inwestycyjne. Posiadanie ustalonej kwoty pieniędzy do zainwestowania każdego miesiąca oznacza, że będziesz jasno myśleć o tym, na co idą Twoje pieniądze.

Dodaj komentarz