Giełda, fundusze, obligacje – co wybrać?

Giełda, fundusze, obligacje – co wybrać?

Gromadzenie środków pieniężnych to jeden z najczęściej poruszanych tematów przez ludzi młodych, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie i zaczynają poważnie zastanawiać się nad swoją przyszłością. Bardzo szeroki wybór ofert dostępnych na rynku to możliwość właściwego doboru produktu finansowego pod swoje indywidualne wymagania, a do popularnych należą między innymi fundusze inwestycyjne. Tak duże zaufanie i popularność zawdzięczają przede wszystkim w miarę szybkiemu mnożeniu wpłaconych środków finansowych.

Z drugiej jednak strony, efektywność wybranego funduszu zależna jest od wielu czynników, dlatego należy liczyć się z okresowym ryzykiem straty części wpłaconego kapitały. Pośród wielu ważnych elementów, które powinny wpłynąć na ostateczną decyzję z pewnością należy wymienić horyzont inwestycji, czyli na jak długi okres chcemy zainwestować swoje środki, cel, na który zamierza się składać pieniądze, a także akceptowany poziom ryzyka. Przed wyborem funduszu warto sprawdzić jego wyniki historyczne a także poziom kosztów opłat, aby uniknąć późniejszego, niemiłego zaskoczenia.

Nieco inną metodą inwestowania jest gra na giełdzie, aczkolwiek w tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż wymaga ona od inwestora niemałej wiedzy i orientacji w sferze finansów. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się fundusze inwestycyjne, które stanowią dobrą alternatywę dla każdego, kto niestety nie czuje się na tyle pewnie w sferze finansów, aby samemu na własną rękę kupować akcje i obligacje. Zamiast tego swoje oszczędności można powierzyć specjalistom i wyszkolonym inwestorom, którzy zadbają o jak największy wzrost kapitału.

O ile zarządzaniem samym funduszem zajmuje się grupa specjalistów, to wybór jednego konkretnego produktu pozostaje już w rękach samego zainteresowanego. Biorąc pod uwagę szeroką ofertę funduszy nie będzie to proste zadanie, aczkolwiek bardzo pomocne mogą okazać się rankingi funduszy inwestycyjnych. W prosty i przejrzysty sposób dostarczają one wszelkich najpotrzebniejszych informacji, które w znacznym stopniu ułatwiają sprawę.

Dodaj komentarz