Ubezpieczenie, dlaczego warto je posiadać?

Ubezpieczenie, dlaczego warto je posiadać?

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na życie?

Można powiedzieć, że jest to sprawa nad którą nikt za bardzo się nie zastanawiał. Dla wielu ludzi jest wręcz naturalne, że posiadają takie ubezpieczenie nie myśląc o tym, dlaczego je mają. Warto jednak pochylić się nad tym i zastanowić się, czy naprawdę warto posiadać takie ubezpieczenie i czy to wszystko ma sens?

Ubezpieczenie na życie, czym tak naprawdę jest?

Polisa na życie jest jednym z nieobowiązkowych, ale najbardziej popularnym, ubezpieczeniem. Po śmierci osoby ubezpieczonej, zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek wypłaty świadczeń. Odbiorcami takiej wypłaty jest najczęściej rodzina. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju rekompensata za śmierć bliskiej osoby. Większość osób traktuje to jako zapewnienie spokoju oraz stabilności. Inną funkcją takich ubezpieczeń jest zapewnienie nam środków w razie poważnego wypadku lub poważnej choroby.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie, czy jakiekolwiek ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na parę elementów.

Pierwszym z nich są Ogólne Warunki Ubezpieczenia ( w skrócie OWU). Jest to regulamin, który określa prawa i obowiązki zarówno klienta, czyli osoby kupującej ubezpieczenie, jak i podmiotu, który będzie tego ubezpieczenia udzielał. Warto dokładnie wczytać się w ten regulamin, głównie ze względu na to, że zawiera on w sobie wysokość składek oraz sytuacje, które pokrywa ubezpieczenie. Nieznajomość tego regulaminu może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji oraz dodatkowych kosztów.

Drugim z nich jest dokładna analiza oferty ubezpieczeniowej. Agent ubezpieczeniowy może zaproponować Ci dodatkowe ubezpieczenia, więc warto znać swoje potrzeby, aby uchronić się przed niepotrzebnym zakupem.

Trzecim i najważniejszym elementem jest wyjaśnianie swoich wątpliwości. Jeśli nie mamy 100 proc. pewności co do tego, czy dane ubezpieczenie jest dla nas, możemy szukać informacji w internecie lub pytać agenta ubezpieczeniowego. Warto zadawać nawet najbardziej “głupie” pytania ze względu na to, że niewiedza nie zwalnia nas z płacenia zakupionych już towarów. Lepiej wyjaśnić sobie nawet najprostsze rzeczy i mieć pewność co do naszego zakupy, niż później płacić za swoje błędy i niewiedzę. Warto również przed spotkaniem z agentem przygotować sobie listę tematów, które chcemy poruszyć. Sprawi to, że nawet jeśli będzie stresująco, to będziemy przygotowani. Warto również mieć dobre podejście do takiej rozmowy. Agent ubezpieczeniowy jest od tego, aby przybliżyć nam specyfikę działania ubezpieczeń i chętnie nam pomoże z doborem odpowiedniego dla nas.

Dodaj komentarz