Jak wydać pieniądze i nie mieć długów?

Jak wydać pieniądze i nie mieć długów?

Mądre wydawanie pensji to podstawa

Popadanie w długi nie jest potrzebne, dlatego wiele osób docenia rozsądek i chętnie go stosuje w codziennym życiu. Pierwsza pensja w pierwszej pracy często jest wydawana na przyjemności – młody człowiek mieszka z rodzicami, nie płaci swoich rachunków, więc może sobie na to pozwolić. Osoby mające jednak wydatki na mieszkanie, utrzymanie i dzieci nie mogą sobie pozwolić na podobną rozrzutność.

Jak wydawać pensję?

Rozwiązanie jest proste – należy najpierw zapłacić zobowiązania takie, jak rata kredytu hipotecznego, czynsz, opłaty za prąd, gaz, wodę i inne comiesięczne rachunki. Pozostałe pieniądze należy podzielić: na jedzenie, ubranie oraz odłożyć. Mówi się, że należy odkładać co miesiąc 30 procent pensji. Przy polskich, niewysokich wynagrodzeniach, odkładanie 30 procent pensji jest trudne. Jeśli jednak nie można tyle odłożyć to warto zaoszczędzić chociaż 10 procent wynagrodzenia. Premie można w znaczącej części odkładać. Pracownicy potrzebują pieniędzy, mają określone wydatki, a pracodawca nie daje podwyżek za często – w polskich realiach pensje są raczej niewysokie. Szczęśliwcy mają szansę zarobić więcej, ale takich osób nie ma zbyt wiele. Jest to sprawa podstawowa. Obecnie Polacy doceniają to, że mogą odkładać chociaż niewielką kwotę.

Na co odkładają Polacy?

Polacy odkładają pieniądze na wakacje, wyjazdy zagraniczne, emeryturę, leki, wyjazd do sanatorium, zakup nowego lub używanego samochodu, remont mieszkania, nową pralkę lub lodówkę. Takie są cele finansowe i takie cele Polacy chcą realizować. Warto o tym pamiętać i warto mieć jakieś zasoby finansowe. Najlepiej odkładać pieniądze na różne cele: na emeryturę i wyjazdy lub na emeryturę i zakup nowej pralki. Ludzkie potrzeby są zróżnicowane, a Polacy potrzebują je zrealizować. Oszczędzanie to ważna sprawa, a niejedna osoba jest gotowa odkładać pieniądze. Dzięki temu ma szansę na realizowanie potrzeb oraz spełnianie marzeń. Długi to zła sprawa, a kredyty należy zaciągać rozważnie. Niewiele osób stać na pozyskiwanie takich kredytów, są one naprawdę dużym obciążeniem. Z tego powodu warto zadbać o posiadanie oszczędności. Jeśli ktoś posiada dodatkowe źródło dochodu to ma szansę odłożyć z niego na przykład połowę, a połowę zarobionych dodatkowo pieniędzy odłożyć na emeryturę lub wydać na bieżące potrzeby. Pomysłów może być wiele. Nie należy jednak nigdy być rozrzutnym, ponieważ to wcale się nie sprawdza. Najlepiej zatem mieć pieniądze na różne cele i dać sobie radę dzięki takim funduszom.

Dodaj komentarz