Odpowiedni kredyt na samochód

Odpowiedni kredyt na samochód

Zakup samochodu to spory wydatek – odczuwalny przede wszystkim wtedy, kiedy auto kupujemy za gotówkę. Pieniądze włożone w nowy nabytek są trudne do odzyskania. Bywa jednak, że stają się natychmiastowo potrzebne. W takich przypadkach pomocną dłoń wyciągają do nas banki oferujące kredyt refinansowy. Taka sama możliwość otwiera się też przed osobami, które zakupiły samochód na niezbyt intratny kredyt i spłata wysokich rat przysparza im sporych trudności.

O kredyt refinansowy można starać się nawet kilka miesięcy (lub do roku!) od zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu (w przypadku auta kupionego za gotówkę) lub praktycznie przez cały czas trwania kredytu na samochód. Procedura pozyskania takiego kredytu jest prosta i bliźniaczo podobna do procedury wnioskowania o „zwykły” kredyt samochodowy. Z drugiej strony, w przypadku niektórych banków, wystąpić mogą pewne, zapisane w regulaminie ograniczenia – na przykład obowiązek spłaty określonej liczby rat kredytu pierwotnego przed podjęciem starań o uzyskanie kredyty refinansowego. Zdarza się także, że banki nie refinansują zakupu samochodów starszych (górna granica wieku auta także zapisana jest w regulaminie). Niezależnie od tych wytycznych – a mając na uwadze ogromną liczbę dostępnych na rynku propozycji refinansowania – istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć co najmniej kilka ofert, których wymogi spełnimy. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko refinansować. Ale nie byle jak, bo z głową!

Kiedy refinansowanie wyjdzie nam na dobre?

Kredyty refinansowe – tak jak i kredyty konsumpcyjne czy kredyty na zakup nieruchomości – należy zaciągać niepochopnie, z głową i po dogłębnej analizie. Podstawą tej ostatniej powinno być oczywiście porównanie dostępnych na rynku ofert. Szczególną uwagę należy zwrócić na oprocentowanie kredytu, wysokość rat, okres kredytowania i opłaty manipulacyjne – należne za przygotowanie wniosku czy wynikające z konieczności wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeń.

Analizie poszczególnych ofert warto poświęci sporą ilość czasu. Jeśli uda nam się wybrać właściwą propozycje – wymiernie skorzystamy z takiej oferty. A co dokładnie są nam w stanie zaproponować banki?

Auto na bankowy rachunek

Przede wszystkim, refinansowanie przeznaczone jest dla osób, które nieopatrznie skorzystały z mało atrakcyjnej oferty kredytowej i teraz, po fakcie, chciałyby zamienić kredyt na bardziej korzystny. Jeśli zysk wynikający z takiej zmiany będzie wysoki – warto poświęcić czas na analizę poszczególnych, aktualnych ofert i na wypełnianie koniecznych formalności, takich jak dokonanie zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

Dodatkowo, część z banków umożliwia zaciągnięcie kredytu refinansowego także tym osobom, które auto kupiły za gotówkę – na przykład za granicą. Tego typu oferty skierowane są zarówno do osób, które – mówiąc wprost – spłukały się i liczą na szybkie pozyskanie przydatnego zastrzyku gotówki, jak i dla tych, które kupiły auto za pieniądze pożyczone od krewnych czy przyjaciół i teraz stoją przed koniecznością szybkiego uregulowania pożyczek.

Ponadto, kredyt refinansowy na zakup auta to świetna propozycja dla przedsiębiorców, którzy posiadają – czy to kupione za gotówkę, czy nabyte ze środków pozyskanych z kredytu – auta firmowe, a którzy albo chcą obniżyć koszty związane z koniecznością spłaty wysokich rat, albo uzyskać sporą gotówkę na kolejne inwestycje.

Dodaj komentarz