Na jakie zabezpieczenia stawia bank, jeśli klient ma złą historię kredytową?

Na jakie zabezpieczenia stawia bank, jeśli klient ma złą historię kredytową?

Nie każdy, kto chce zaciągnąć kredyt może pochwalić się dobrą historią kredytową. Zdarza się, że na swoim koncie mamy kilka spóźnionych rat. Do takich klientów banki podchodzą ze zdecydowanie większą ostrożnością. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni liczyć na kredyt. Trzeba jednak być świadomym tego, że bank może zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu

Jednym z najczęściej stosowanych form zabezpieczenia kredytu jest jego ubezpieczenie. Jeśli mamy wykupioną polisę i z jakiegoś powodu przestaniemy spłacać kolejne raty, ubezpieczyciel będzie regulował należności. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie przeczytać umowę ubezpieczeniową. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe bardzo precyzyjnie reguluje bowiem sytuacje, w których będzie spłacać za nas kredyt. Warto pamiętać, że bank ma prawo wymagać od nas ubezpieczenia kredytu, ale nie może narzucić nam ubezpieczyciela. To my mamy prawo go wybrać i nie musimy korzystać z oferty towarzystwa, które podsuwa nam bank.

Hipoteka

Wiele osób kojarzy hipotekę wyłącznie z wysokimi i udzielanymi na bardzo długi czas kredytami mieszkaniowymi. Tymczasem dostępne są również pożyczki hipoteczne, w przypadku których hipoteka jest dodatkowym zabezpieczeniem kredytu. Decydując się na taki kredyt, wpisujemy w księdze wieczystej mieszkania, domu bądź działki hipotekę. Oznacza to, że jeśli przestaniemy regulować kolejne raty, bank może przejąć nieruchomość, a następnie ją sprzedać. Pozyskane w ten sposób pieniądze może przeznaczyć na uregulowanie naszych należności. Hipoteka jest zabezpieczeniem stosowanym najczęściej w przypadku wyższych kredytów. Jeśli zaciągamy dwa tysiące kredytu na zakup nowej lodówki czy pralki, raczej nie musimy obawiać się tej formy zabezpieczenia.

Żyrant

Zabezpieczeniem, które nadal stosowane jest żyrowanie kredytu. Tak zwany żyrant zobowiązuje się spłacać za nas raty, jeśli my z jakiegoś powodu przestaniemy to robić. To rodzaj zabezpieczenia stosowany często w przypadku kredytów na niezbyt wysokie sumy. Wspomniane wcześniej dwa tysiące może być zabezpieczone właśnie w ten sposób. Jeśli ktoś proponuje nam zostanie żyrantem, warto poważnie się nad tym zastanowić. Z taką decyzją wiąże się bowiem odpowiedzialność finansowa. Bank ma pełne prawo zwrócić się do nas o spłatę zadłużenia kredytobiorcy.

Banki dbają o to, aby ponosić możliwe jak najmniejsze ryzyko przy udzielaniu kredytów. Dlatego stosują rozmaite zabezpieczenia. Ci, którzy mają kiepską historię kredytową mogą być niemalże pewni, że bank zdecyduje się przynajmniej na jedno z nich.

Dodaj komentarz