O czym pamiętać, korzystając z bankowości internetowej?

O czym pamiętać, korzystając z bankowości internetowej?

Bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na szybkie, łatwe i niezwykle wygodne zlecanie przelewów, regulowanie rachunków, nawet zaciąganie kredytów i zakładanie lokat. Decydując się na korzystanie z bankowości internetowej, należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie to sposób na to, aby zgromadzone na naszym koncie pieniądze były naprawdę bezpieczne.

Jakie dane trzeba podać podczas logowania?

Wchodząc na konto internetowe, trzeba pamiętać, że jedyne dane, jakie musimy podać to numer klienta oraz hasło. Co więcej, w przypadku hasła w niektórych bankach podajemy wyłącznie wybrane znaki. Jeśli w trakcie logowania pojawia się prośba, aby podać dodatkowe dane, należy jak najszybciej opuścić stronę i powiadomić swój bank. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że ktoś próbował uzyskać dostęp do naszego konta.

Jak wchodzić na stronę banku?

Specjaliści od bankowości i systemów informatycznych zalecają, aby nigdy nie logować się na stronę banku, wchodząc na nią z wyszukiwarki. Zaleca się ręczne wprowadzanie adresu banku. Trzeba bowiem pamiętać, że przestępcy finansowi i internetowi potrafią dzisiaj naprawdę wiele i świetnie podmieniają oni adresy stron w przeglądarkach internetowych. Uważać należy na literówki w adresie. Jeśli już weszliśmy na stronę, to przed logowaniem należy sprawdzić czy połączenie jest szyfrowane. Jak to zrobić? Adres witryny powinien rozpoczynać się od https, a nie http. Sygnałem o tym, że połączenie jest bezpieczne jest również ikonka zamkniętej kłódki. Jeśli kłódka jest otwarta, witryna nie szyfruje wysyłanych danych. A to oznacza, że nie należy logować się na swoje konto.

Czy strona ma prawidłowo wystawiony certyfikat?

Przed logowaniem należy sprawdzić czy witryna posiada certyfikat zgodny z nazwą banku, w którym mamy konto. UWAGA: jeśli pojawiają się jakiekolwiek wyskakujące okienka, nic nie należy w nich wpisywać. Nie robimy tego nawet wówczas, gdy okienka pojawiają się w czasie korzystania ze sprawdzonej witryny banku.

Jak opuszczać stronę banku?

Bardzo ważne jest, aby prawidłowo nie tylko wchodzić na swoje konto, ale również z niego wychodzić. Zawsze najpierw wylogowujemy się z konta, a dopiero wtedy zamykamy przeglądarkę. Nigdy nie należy pozostawiać włączonego dostępu do konta dłużej niż jest nam to potrzebne. UWAGA: nie korzystamy z bankowości internetowej, bazując na WiFi. Nie robimy tego w hotelach, kawiarniach, ale również w miejscu pracy.

Bankowość internetowa jest naprawdę bezpieczna. Należy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, korzystając z konta za pośrednictwem Internetu.

Dodaj komentarz