Które konto dla spółki wybrać?

Które konto dla spółki wybrać?

Konto firmowe pozwala wykonywać przelewy do kontrahentów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i innych instytucji, kontrolować przepływ środków finansowych w firmie, bezpiecznie i wygodne przechowywać firmowe oszczędności i nie tylko. Krótko mówiąc – jest ono wręcz niezbędne do prawidłowego, bezproblemowego funkcjonowania firmy, więc każda spółka prędzej czy później będzie musiała takie konto założyć.

W takim przypadku, a także w sytuacji, kiedy pojawi się chęć zmiany obecnego rachunku na inne, można spotkać się z pytaniem: które konto dla spółki zoo (lub innej) wybrać? Na jakie aspekty zwracać uwagę, aby nie przepłacić i być zadowolonym z usług banku? Wszystkie kluczowe informacje w tym zakresie zostały zebrane poniżej.

Które konto dla spółki jest najlepsze?

Nie można powiedzieć wprost, które konto dla spółki jest najlepsze, ponieważ oferty banków regularnie się zmieniają, a do tego każda firma ma inne potrzeby. Przykładowo, niektóre przedsiębiorstwa regularnie wykonują przelewy zagraniczne, ponieważ mają kontrahentów czy to w innych krajach Unii Europejskiej, czy poza nią, inne zaś współpracują tylko z firmami polskimi, więc ta kwestia nie jest dla nich szczególnie istotna.

Można natomiast wskazać najważniejsze parametry każdego konta firmowego, na które zawsze powinno się zwracać uwagę (natomiast stopień ważności poszczególnych z nich zależy już od indywidualnych okoliczności, tak jak wskazano powyżej). Część z nich jest stosunkowo oczywista: mowa tutaj na przykład o opłacie za samo prowadzenie rachunku, wydanie karty płatniczej czy wykonywanie przelewów (krajowych i zagranicznych).

Inne aspekty są mniej oczywiste, ale też mają duże znaczenie – chodzi tutaj na przykład o prowizję za wypłatę z bankomatów i wpłatę przy pomocy wpłatomatów, opłatę za przelewy natychmiastowe, a także dodatkowe usługi połączone z kontem. Niektóre banki dodają do konta, czy to za darmo, czy za dodatkową opłatą, pakiet usług księgowych czy prawnych, które ułatwiają fakturowanie i inne tego typu działania związane z prowadzeniem spółki.

W razie czego konto można zmienić

Warto pamiętać, że firma nie jest na cały okres swojego istnienia przywiązana do konta w jednym banku. W razie problemów konto dla spółki zoo można zmienić, chociaż trzeba oczywiście pamiętać przy tym, aby zaktualizować numer rachunku we wszystkich instytucjach rządowych, a także u kontrahentów, aby nie wykonywali oni przelewów na nieaktualne już konto.

Często pojawiają się różne ciekawe promocje i oferty właśnie dla nowych klientów, więc zmiana konta po jakimś czasie może być korzystna. Trzeba jednak dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ nie da się ukryć, że wprowadzi to na jakiś czas nieco chaosu do firmy.

Dodaj komentarz