Co to jest zdolnosc kredytowa?

Co to jest zdolnosc kredytowa?

Jednym z decydujących czynników, które określą, czy bank wyda pozytywną decyzję w odpowiedzi na nasz wniosek jest zdolność kredytowa. Każda z osób dorosłych posiada mniejszą lub większą zdolnośc kredytową – banki za każdym razem, gdy zgłaszamy wniosek o udzielenie finansowe analizują nas jako klientów, aby ustalić, czy należymy do tej pierwszej, czy drugiej grupy. Oczywiście, jak łatwo się domyślić – czym mniejsza zdolność kredytowa, tym mniejsze mamy szanse na otrzymanie kredytu. Na czym jednak polega zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to po prostu prognozowana możliwość spłacenia przez nas zobowiązania przed upływem jego terminu. Wysoką zdolność kredytową posiadamy wtedy, gdy nie mamy aktywnych, a zwłaszcza przedawnionych zobowiązań – niespłaconych kredytów, rachunków, opłaty za czynsz itd. Natomiast niska zdolność kredytowa charakteryzuje osoby zadłużone, które już i tak mają problemy ze spłatą długów. Oczywiście, im wyższa zdolność kredytowa, tym większe mamy szanse na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Posiadając niską zdolność kredytową musimy się z kolei liczyć z odmową decyzją nie tylko wtedy, gdy wnioskujemy o kredyt, ale również próbując skorzystać z usług takich, jak zakup dekodera na raty czy abonamentu telefonicznego.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Każdy ma prawo sprawdzić, jak obecnie jego zdolność kredytową oceniają różne biura informacji gospodarczej – na przykład BIK, BIG czy ERIF. Aby tego dokonać, wystarczy jedynie zarejestrować się na odpowiedniej platformie. Niestety, czasem okazać się może, że sprawdzenie naszych informacji jest dodatkowo płatne – choć wiele biur informacji kredytowych przynajmniej przez jakiś czas udostępnia nam je za darmo. Przykładem jest BIK, w którym raz na pół roku raport na nasz temat możemy pobrać zupełnie za darmo. Jest to opcja, którą z pewnością warto rozważyć, zwłaszcza, jeśli bank blokuje nasze wnioski kredytowe, a my nie jesteśmy pewni, gdzie i na ile jesteśmy zadłużeni. BIK to największa baza dłużników w naszym kraju, a zatem mamy tu największe szanse na uzyskanie informacji o naszych aktywnych długach.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jedynym skutecznym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest stała spłata zobowiązań. Podobnie, jak negatywne, tak również i pozytywne informacje o naszych wpłatach są odnotowywane w bazach BIK czy BIG Infomonitor. Każda spłacona pożyczka gotówkowa, rata kredytu, czy jakiekolwiek inne zobowiązanie podnosi naszą zdolność kredytową. Jeśli regularnie i terminowo będziemy spłacali nasze zobowiązania, siłą rzeczy rosła będzie również nasza zdolność kredytowa. Warto, z kolei, wiedzieć, że nieznaczny, ale jednak istniejący wpływ na obniżenie zdolności kredytowej ma złożenie wniosku kredytowego – każdorazowe złożenie wniosku, nawet w innej instytucji oznacza niewielki spadek zdolności kredytowej.

Konsekwencje niskiej zdolności kredytowej

Wbrew pozorom, niska zdolność kredytowa nie zamknie nam drogi jedynie do kredytu hipotecznego, czy samochodowego, choć rzeczywiście są to główne jej konsekwencje. Mając obniżoną zdolność kredytową nie otrzymamy także niejednej chwilówki pozabankowej, a to jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że niska zdolność kredytowa może być również powodem odrzucenia naszego wniosku o zakupienie sprzętu elektronicznego na raty, może być sprawić, że nie uzyskamy oferty leasingu samochodowego od dealera. Słaba zdolność kredytowa może również oznaczać problemy przy zakupie telefonu czy innego urządzenia mobilnego na abonament, a nawet uniemożliwić podpisanie umowy z operatorem telewizji kablowej.

Dodaj komentarz