Podatek od pożyczki: co to jest i kiedy nas obowiązuje?

Podatek od pożyczki: co to jest i kiedy nas obowiązuje?

Zastanawiasz się nad pożyczką od rodziny lub przyjaciela? Pożyczki od osób prywatnych są popularnym rozwiązaniem. Nie obowiązują nas odsetki, a w kwestia spłaty zależy od dogadania. Jednak jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać zanim zaciągniesz zobowiązanie finansowe. Przede wszystkim obowiązuje Cię podatek od pożyczki. Zobacz ile wynosi i kiedy musisz go zapłacić. 

Podatek od pożyczki: co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, podatek od pożyczki odprowadzany jest od zaciągniętego zobowiązania finansowego. Jednak nie każdego. Obowiązuje on tylko w przypadku pożyczki od osoby prywatnej, np. przyjaciela czy członka rodziny. Osobą prywatną jest każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności w tym zakresie. W każdym innym przypadku jesteśmy zwolnieni z podatku od pożyczki. Jeśli więc zaciągamy kredyt w banku lub instytucji finansowej, to podatek nas nie obowiązuje. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 % kwoty, którą od kogoś pożyczamy. 

Czy podatek od pożyczki jest obowiązkowy?

Już na wstępie możemy powiedzieć, że tak. Podatek od pożyczki jest obowiązkowy. Reguluje go art. 7 ust. 1 pkt. 4 ustawy o PCC: Stawki podatku wynoszą (…) od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego – 0,5%. Innymi słowy, kiedy pożyczamy pieniądze od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z pożyczkami, to podatek musimy zapłacić. Jednak w pierwszej kolejności musimy zgłosić pożyczkę do Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zrobimy, kara będzie znacznie wyższa niż podatek od pożyczki. Podatek wynosi 0,5% pożyczonej kwoty, natomiast kara za niezapłacenie aż 20%. Jeśli pożyczymy od przyjaciela 10 000 zł, to podatek wyniesie nas 50 zł. Natomiast kara 2000 zł. 

Co ważniejsze, obowiązek zapłacenia podatku leży po stronie pożyczkobiorcy, a nie pożyczkodawcy, jakby się to mogło wydawać. Dlatego jeśli to Ty jesteś w potrzebie i pożyczasz pieniądze, to musisz zgłosić to do Urzędu Skarbowego, a następnie uregulować należności.

Kto jest zwolniony z podatku od pożyczki?

Oprócz sytuacji oczywistej, czyli kiedy zobowiązanie finansowe zaciągamy w banku lub innej instytucji, mamy jeszcze kilka innych przypadków, w których jesteśmy zwolnieni z podatku od pożyczki. Z podatku od pożyczki jesteśmy zwolnieni w sytuacji, kiedy pożyczyliśmy pieniądze od członka rodziny, który zalicza się do I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonka/małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Jednak łączna kwota pożyczki w ciągu pięciu lat nie może przekroczyć 9637 zł. 

 

Dodaj komentarz