Poznaj bliżej Suwałki

Poznaj bliżej Suwałki

Suwałki to miasto na prawach powiatu znajdujące się w powiecie podlaskim. Zgodnie z danymi GUS w mieście zamieszkiwało w 2020 roku blisko 70 tysięcy osób. Miasto znajduje się blisko granicy z Litwą, Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W kontekście Suwałk mówi się o tym mieście jako „Polskim Biegunie Zimna” z prostego powodu – to właśnie w tym regionie można spodziewać się najczęściej wpływów arktycznego, zimnego powietrza. Aby poznać najnowsze wiadomości Suwałki warto sprawdzić informacje dostępne na stronie suwalkinews.pl. Z czego znane jest miasto Suwałki i co godnego uwagi warto tam obejrzeć?

​Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach

Zaczynając zwiedzanie Suwałk warto na początek odwiedzić znajdujące się na ulicy Księdza Kazimierza Aleksandra Hamerszmita budynek Centrum Informacji Turystycznej. Można tam trafić raczej bez większych problemów ze względu na to, że znajduje się praktycznie w samym centrum miasta. Co bardzo istotne – można w nim bezpłatnie skorzystać z internetu oraz komputera w celu wyszukania informacji o mieście oraz okolicach. Dostępne są również bezpłatne materiały promocyjne, można zakupić również mapy oraz przewodniki, które ułatwią poruszanie się po Suwałkach. Można zakupić tutaj także różnego rodzaju gadżety oraz pamiątki związane z pobytem w mieście, natomiast w sezonie letnim dostępna jest wypożyczalnia rowerów.

​Wigierski Park Narodowy

Znajdujący się nieopodal Suwałk Wigierski Park Narodowy jest jednym z największych parków narodowych w całym kraju. Został utworzony w roku 1989, a największą jego powierzchnię stanowią lasy (63 proc.), pozostałą część stanowią wody, grunty rolnicze oraz inne tereny zurbanizowane. Jest to idealne miejsce na piesze spacery, można także znaleźć w nim liczne ścieżki rowerowe, które zachęcają do wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Przemierzając park znajdziemy rozlokowane tu i ówdzie tablice informacyjne, na potrzeby ruchu turystycznego utworzono kilka ścieżek edukacyjnych – „Las”, „Suchary”, „Płazy”, „Jeziora” oraz „Puszcza”. Warto w trakcie odwiedzin w parku zajrzeć również do Muzeum Wigier na ulicy Stary Folwark w którym można zobaczyć między innymi wystawy przyrodnicze, etnograficzne oraz rybackie. Na uwagę zasługuje fakt, że muzeum mieści się w dawnej Stacji Hydrobiologicznej, która funkcjonowała w tym miejscu do roku 1939 – nawiązuje do tego specjalna wystawa, którą można zobaczyć już na początku zwiedzania obiektu. Muzeum uroczyście zostało otwarte 22 stycznia 2009 roku po dwóch latach po gruntownym remoncie oraz odbudowie.

Dodaj komentarz