Kto znajduje się w KRD i jak sprawdzić swoje dane?

Kto znajduje się w KRD i jak sprawdzić swoje dane?

Każdy przedsiębiorca, osoba prowadząca własną działalność, bądź kilka przedsięwzięć lub też osoba prywatna w pewnym etapie swojej działalności może wpaść w problem zadłużenia. Ten problem zazwyczaj nie jest pochodną nieodpowiedzialności takiej osoby, lecz splotem niefortunnych zdarzeń, które w danym momencie, w danej chwili powstały w firmie bądź przedsiębiorstwie, a nawet w życiu danej osoby.

Czym jest KRD?

Organy państwa stojące na straży ściągalności podatków z przedsiębiorstw oraz osób bronią się przed kolejnym zadłużaniem się firm lub osób wpisując je do krajowego rejestru długu. KRD stanowi prostą informację o przedsiębiorstwach, osobach, które nie spłacają swoich zobowiązań terminowo. Najlepszym i zarazem najszybszym sposobem, aby sprawdzić, czy dana firma bądź osoba jest wciągnięta na listę krajowego rejestru długu jest skorzystanie z internetowej strony KRD. Prosta strona dająca możliwość weryfikacji danej firmy. Wystarczy zostawić dane takie jak: nazwa firmy oraz NIP i PESEL a po chwili dostaje się informacje od konsultanta – w jakiej sytuacji jest dane przedsiębiorstwo lub osoba względem krajowego rejestru długu.

Często przedsiębiorcy zadają pytania czym różni się KRD od BIK? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – BIK posiada jedynie informację o zaciągniętych kredytach w bankach i produktach bankowych. BIK nie posiada informacji o zaległościach wobec sieci komórkowych, spłat kredytów, czy niespłacanych leasingów. Dokładne informację o problemach przedsiębiorstwa bądź firmy posiada krajowy rejestr długów KRD. Przedsiębiorcy być może nie zdający sobie sprawy o wciągnięciu na listę krajowego rejestru długu prowadzący jednocześnie parę biznesów powinni regularnie sprawdzać własne działalności pod kątem KRD zanim informacja wejdzie do systemu. Dlaczego jest to ważne?

Ponieważ kontrahenci chcący nawiązać współpracę z daną firmą najprawdopodobniej prześwietlą w KRD dane przedsiębiorstwo pod kątem wypłacalności i odpowiedzialności za podjęte działania. Żaden podmiot nie chce współpracować z firmą o wątpliwej renomie z problemami finansowymi co może godzić w niewypłacalność za podjęte z taką firmą przedsięwzięcia.

Wpis do KRD – warunki

Osoby fizyczne również mogą znaleźć się na liście krajowego rejestru długów. KRD istnieje od 2003 r. Oczywiście osoby prywatne będące dłużnikami są promilem w porównaniu do firm oraz przedsiębiorstw, natomiast takowe i tak występują. Parę konkretnych informacji jak KRD traktuję podmiot jako dłużnika:

Osoba fizyczna: minimalny dług 200 zł zaległość dłuższa niż 60 dni

Firma: minimalny dług 500 zł zaległość dłuższa niż 60 dni

Na sam koniec zadamy pytanie kto może nas wpisać do KRD? Nie będzie to sąsiadka, która nas nie lubi i której czasami parkujemy pod oknem, ale będzie to każdy przedsiębiorca, bądź osoba lub organ, której zalegamy ze spłatą zobowiązań np. kredytu, rachunków za gaz, rachunków za prąd, Internetu, alimentów czy opłat za ubezpieczenie. Życie pisze swój scenariusz, najważniejsze w tym wszystkim by nie stracić kontroli nad swoimi zobowiązaniami. Przy tempie oraz ilości zadań jakie sobie narzucamy oraz braniem na siebie za dużo przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne mogą w niekontrolowany sposób znaleźć się w krajowym rejestrze długów.

Dodaj komentarz