Sprawdzanie zdolności kredytowej – praktyczny poradnik

Sprawdzanie zdolności kredytowej – praktyczny poradnik

Niezależnie od tego jaki rodzaj i kwota pożyczki Cię interesuje przed złożeniem wniosku o kredyt warto zbadać, czy możemy sobie na to pozwolić i czy dla banku wnioskowana przez nas kwota ma szansę na pozytywne rozpatrzenie. Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa oznacza teoretyczną możliwość spłacenia przez klienta (kredytobiorcę) podjętego z banku zobowiązania wraz z należnymi odsetkami i dodatkowymi opłatami, które mogą pojawić się w procesie kredytowym. Bank jak najlepiej chce ocenić nasze możliwości i ograniczyć swoje ryzyko. Im pewniejsze zatem są nasze dochody i im mniejszą względem nich pożyczkę chcemy zaciągnąć – tym chętniej bank jej udzieli wierząc, że będziemy w stanie regularnie spłacać dług.

Firmy pożyczkowe, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych mają znacznie uproszczone procedury weryfikacji zdolności kredytowej. Cieszą się zatem dużą popularnością wśród klientów.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa weryfikowana jest przez bank bardzo szczegółowo. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Należy wziąć pod uwagę kilka faktów. Istotne jest sprawdzenie sytuacji finansowej biorąc pod uwagę stosunek przychodów do wydatków. Dla banków największe znaczenie mają:

– wysokość dochodów i ich regularność (czy wynagrodzenie za umowę wpływa terminowo i w jakiej wysokości)

– wysokość miesięcznych kosztów utrzymania

– aktualnie spłacane zadłużenie

Analiza jakościowa

Sprawdzenie powyższych kryteriów nazywane jest analizą ilościową. Drugim składowym czynnikiem analizy jest analiza jakościowa. Polega ona na ocenie kryteriów takich jak:

– wiek

– stan cywilny

– ilość osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym

– sytuacja zawodowa (wykonywany zawód, pozycja, lata pracy)

– historia kredytowa

Bank najczęściej sprawdzając zdolność kredytową bazuje na raporcie z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Bank ma zatem dostęp do wszystkich zobowiązań zaciągniętych kiedykolwiek przez potencjalnego kredytobiorcę.

Warto dodać, że swoją zdolność kredytową można zająć się jeszcze przed wizytą w banku. W zależności od typu kredytu jaki Cię interesuje- zweryfikuj zdolność na wybranej wyszukiwarce. Ogólnodostępne porównywarki kredytów i kalkulatory zdolności kredytowej można bez problemu znaleźć online.

O czym należy pamiętać, zaciągając kredyt?

Ważne, aby uzupełnić wszystkie dane zgodnie ze stanem faktycznym. Jeśli wstępna weryfikacja pokaże, że zgodnie z naszymi zarobkami i wydatkami masz szansę na kredyt- jest to pierwszy krok do udania się do banku. Skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej jest możliwe zarówno w przypadku kredytu gotówkowego jaki hipotecznego. Jeśli jednak nie chcesz wprowadzać swoich danych online – możesz udać się bezpośrednio do banku lub skorzystać z infolinii.

Decydując się na wprowadzenie danych musisz uwzględnić takie kryteria jak:

– okres spłaty (w przypadku hipoteki do 35 lat, w przypadku kredytu gotówkowego do 10 lat)

– oprocentowanie i rodzaj rat

– suma zobowiązań (alimenty, pozostałe kredyty) i opłat stałych

– miesięczny dochód i ilość osób w gospodarstwie domowym

Zdolność wyliczona online często prowadzi nas również do ofert banków lub instytucji, w których pożyczka dla Ciebie będzie najbardziej korzystna.

Dodatkowo – jeśli masz możliwość spłacić wszelkie dotychczas zaciągnięte zobowiązania – będzie to działało na Twoją korzyść w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnej pożyczki.

Podsumowując – jak sprawdzić zdolność kredytową? Najlepiej zrobić to online, bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz