Czym jest kredyt refinansowy i kto może z niego skorzystać?

Czym jest kredyt refinansowy i kto może z niego skorzystać?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla wielu osób bardzo poważna decyzja, ponieważ wpływa na kolejnych kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat życia. Przez tak długi czas w gospodarce, w szczególności zaś w sektorze bankowym, może zajść wiele niespodziewanych zmian, których nie dało się przewidzieć w momencie podpisywania umowy. Kredyt refinansowy to rozwiązanie, które umożliwia kredytobiorcy przeniesienie swojego zobowiązania z jednego banku do drugiego, oferującego w danym momencie dużo lepsze warunki spłaty. Z czym się to wiąże w praktyce?

Instytucja udzielająca kredytu refinansowego spłaca wszystkie zobowiązania dłużnika w jego poprzednim banku, stając się jednocześnie jedynym jego wierzycielem. Proces ten w języku prawnym określany jest mianem przejęcia długu. Z mechanizmu tego korzysta się przede wszystkim w przypadku kredytu na mieszkanie, ponieważ wywiązanie się ze spłaty rat zabiera najwięcej czasu, możliwe jest jednak refinansowanie także innego rodzaju pożyczek.

Podobna nazwa, inne instytucje

Kredyt refinansowy często mylony jest z kredytem konsolidacyjnym, są to jednak dwa zupełnie różne rozwiązania, chociaż oba mają za zadanie ułatwić życie kredytobiorcy. Druga ze wspomnianych instytucji polega bowiem na tym, że kilka dotychczasowych zobowiązań dłużnika zostaje połączonych w jedno. Refinansowanie dotyczy zaś zmiany zasad udzielania jednego tylko kredytu.

Kiedy warto?

W każdym zakątku świata przychodzi czasami moment kryzysu, który może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Nie zawsze opłaca się rozważać refinansowanie zobowiązania od razu wtedy, gdy pojawiają się jakieś trudności finansowe, mogą się one bowiem okazać przejściowe.

Jeżeli jednak ma się pewność, że sytuacja bessy potrwa nieco dłużej, warto skorzystać z tej możliwości. Kredyt refinansowy może stanowić dobrą okazję do zaoszczędzenia od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, co bez wątpienia stanowi atrakcyjną kwotę nawet dla osób, które zarabiają dużo.

Jak załatwić?

Osoby zainteresowane zmianą warunków spłaty swojego zobowiązania na samym początku powinny usiąść w ciszy i spokoju i dokładnie przeanalizować warunki obowiązującej ich obecnie umowy kredytu hipotecznego. Po dojściu do wniosku, które postanowienia kontraktu w obecnej sytuacji nie są do końca korzystne, można przystąpić do sprawdzania aktualnych ofert poszczególnych banków. Następnie można się skontaktować z wybraną przez siebie instytucją i złożyć specjalny wniosek o kredyt refinansowy. 

Tak jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego, bank ocenia następnie zdolność kredytową zainteresowanego, uwzględniając czynniki takie jak chociażby jego wiek, zarobki, stan cywilny, podstawa zatrudnienia czy liczba osób na jego utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Podczas tej procedury trzeba również okazać dokument będący podstawą udzielenia pierwszej pożyczki. Kredyt refinansowy to szansa na zaoszczędzenie pokaźnych środków finansowych, jednak wiąże się również z pewnymi kosztami, takimi jak np. opłaty sądowe, które warto zawczasu sprawdzić.

Dodaj komentarz