Jak liczona jest zdolność kredytowa?

Jak liczona jest zdolność kredytowa?

Większość osób w pewnym momencie życia chce zaciągnąć kredyt w banku. Gdy konsument chce pożyczyć stosunkowo niewielką kwotę procedury nie są bardzo skomplikowane czy czasochłonne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych sum, na przykład na zakup nieruchomości, wówczas konieczna jest wysoka zdolność kredytowa. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób wylicza się zdolność kredytową?

W jaki sposób obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to najwyższa kwota jaką bank może pożyczyć konsumentowi mając duże szanse na to, że klient nie będzie mieć problemów z regularną spłatą swojego zobowiązania. Każdy bank może mieć nieco inny sposób sprawdzania wiarygodności klienta, jednak różnice zwykle są niewielkie. Analiza jest podzielona na ilościową i jakościową.

Ta pierwsza polega na sprawdzeniu sytuacji finansowej konsumenta, czyli przede wszystkim dochodu oraz sposobu jego uzyskiwania. Osoba pracująca “na czarno” nie jest wiarygodnym klientem dla banku, dochód musi być legalny, najlepiej by był uzyskiwany z tytułu umowy o pracę. Istotne są również koszty utrzymania, na które składają się comiesięczne wydatki, czyli czynsz, media, ale także spłata zobowiązań.

W czasie analizy jakościowej sprawdza się między innymi wiek klienta, stan cywilny, wykształcenie czy na jakim stanowisku jest obecnie zatrudniony. Ponadto sprawdzana jest historia kredytowa, dzięki której bank uzyskuje informacje na temat spłaty dotychczasowych zobowiązań. Chodzi nie tylko o kredyty gotówkowe, ale także zakupy ratalne czy pożyczki pozabankowe.

Jak podnieść zdolność kredytową?

Podczas wyliczania zdolności kredytowej kluczową rolę odgrywają uzyskiwane dochody. Warto starać się nie tylko szukać możliwie najlepiej płatnej pracy, ale także utrzymywać ciągłość zatrudnienia. To ważne, gdyż wiele banków nie udzieli kredytu osobie, która jest zatrudniona w obecnym miejscu pracy krócej niż 3 miesiące. Dla banków istotne jest również jak często potencjalny klient korzysta z kredytów.

Jeśli w chwili ubiegania się o kredyt ma ich już kilka na swoim koncie, pożyczkodawca może być nieprzychylny. Rozwiązaniem może być skonsolidowanie obecnych zobowiązań w jedno z wydłużeniem spłaty. W takim przypadku miesięczna rata będzie niższa, choć trzeba mieć świadomość, że koszt kredytów się zwiększy. Istotne jest także terminowe spłacanie zobowiązań, gdyż każde, nawet kilkudniowe opóźnienie, zostaje odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej co negatywnie wpływa na zdolność kredytową konsumenta.

Dodaj komentarz