Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Wprowadzenie kart płatniczych zrewolucjonizowało rynek finansów osobistych. Coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę, za to przybywa osób posługujących się kartami płatniczymi. Karty płatnicze często jednak padają łupem złodziei. Co możemy zrobić, aby bezpiecznie posługiwać się kartą płatniczą korzystając z bankomatu, płacą za zakupy w sklepie, czy w Internecie?

Przed pewnymi zdarzeniami losowymi nie da się ustrzec w stu procentach. Jednak zachowując pewne środki ostrożności możemy zminimalizować ryzyko związane z kradzieżą lub zgubieniem karty płatniczej, a tym samym zminimalizować ryzyko, że pieniądze z naszego konta znikną.

Sprawdź także https://habzafinanse.com.pl/trudne-kredyty-dla-zadluzonych/.

Co musimy zrobić po odebraniu karty?

Otrzymując przesyłkę zawierającą kartę płatniczą trzeba ją dokładnie sprawdzić zwracając przede wszystkim uwagę, czy nie jest ona uszkodzona. Uszkodzonej przesyłki nie należy odbierać. Osoba, która dostarczyła nam uszkodzoną przesyłkę musi sporządzić w naszej obecności protokół na podstawie, którego otrzymamy nową kartę.

Otrzymaną kartę należy bezzwłocznie podpisać

Na rewersie karty znajduje się pole przeznaczone na nasz podpis. Na pasku podpisu podpisujemy się używając swojego pełnego imienia i nazwiska. Złożony na karcie podpis posłuży do potwierdzenia niektórych zleconych przez nas transakcji.

Zapamiętujemy numer PIN

Numer PIN musimy zapamiętać, bardzo nierozsądne jest jego zapisywanie. Jeszcze mniej rozsądne jest zapisanie go na karcie i w pamięci telefonu komórkowego.

Nikomu nie udostępniamy numeru PIN i karty

Numeru PIN, ani też karty nie możemy udostępniać nie tylko znajomym, czy przyjaciołom, ale nawet członkom swojej najbliższej rodziny. Jeżeli udostępnimy komuś kartę i numer PIN, a z konta znikną nam pieniądze, nie liczmy na to, że bank zwróci nam skradzione pieniądze.

Chronimy numer PIN wypłacają pieniądze z bankomatu

Zasłanianie ręką klawiatury bankomatu to jeden z bardziej skutecznych sposobów na to, aby nie mogła go podejrzeć nielegalna kamera, czy osoba postronna. Po wypłaceniu pieniędzy kartę natychmiast chowamy kartę.

Więcej ciekawostek na naszym blogu.

Dodaj komentarz