Czy kredyty przez Internet są bezpieczne?

Czy kredyty przez Internet są bezpieczne?

Szybki i ogromny rozwój nowoczesnej technologii w ostatnich latach doprowadził do wielu zmian, które jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu wydawałyby się nierealne. Szczególnie rozwinął się, w tym również w Polsce, tak zwany fintech (financial technology). Jest to nic innego, jak technologia finansowa, a więc dotycząca między innymi kredytów i innych tego rodzaju usług.

W jej ramach doszło w wielu bankach do udostępnienia możliwości zaciągania zobowiązać finansowych całkowicie zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu i udawania się do fizycznej placówki. Pojawia się w związku z tym jedno kluczowe pytanie: czy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń przez Internet jest bezpieczny?

Połączenia z bankami są szyfrowane, więc danym nic nie grozi

Pewna niepewność w przypadku wnioskowania o kredyt online może wynikać z faktu, że we wniosku będziemy musieli wpisać szereg danych osobistych, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Mowa tutaj szczególnie o takich danych, jak PESEL i numer oraz seria dowodu osobistego, ponieważ mogą one posłużyć oszustom i złodziejom, między innymi do kradzieży tożsamości. Nie ma jednak powodu do obaw.

Połączenia z bankami są szyfrowane i w związku z tym nie ma szans, aby ktoś przechwycił nasze dane (w większości przeglądarek na potwierdzenie tego faktu zobaczymy, podczas przebywania na stronie banku, kłódkę po lewej stronie pasku adresu). Zagrożenie nie jest większe niż w przypadku kredytu w oddziale, natomiast musimy zawsze pamiętać, aby upewnić się, że naprawdę znajdujemy się na stronie wybranego banku, a nie jej kopii, służącej do wyłudzania danych.

Upewnimy się, weryfikując czy wprowadzony przez nas adres jest na pewno poprawny co do znaku, a także zwracając uwagę na obecność wspomnianej już kłódki koło paska adresu. Oszuści często wysyłają e-maile kierujące do właśnie tego typu fałszywych stron, ale nie tyko – na linki do nich możemy się natknąć także w innych miejscach.

Banki potwierdzają tożsamość kredytobiorców

Zaciągając kredyt w oddziale, możemy się spodziewać, że zostaniemy poproszeni o dowód osobisty, aby potwierdzić naszą tożsamość. W przypadku kredytów przez Internet sprawa jest bardziej skomplikowana, więc banki wprowadziły szereg możliwości weryfikacji tożsamości, które są z jednej strony wygodne, a z drugiej bezpieczne i pozwalają wykluczyć możliwość wyłudzenia kredytu na dane innej osoby. Swoją wiarygodność można zazwyczaj potwierdzić przelewem weryfikacyjnym, a do innych dostępnych opcji należy wideoweryfikacja, czy weryfikacja przez kuriera.

Dodaj komentarz