Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

1. Na co możemy wykorzystać pieniądze z pożyczki i kredytu?

Pierwszą podstawową oraz najważniejszą różnicą, jest tutaj cel oraz przeznaczenie pieniędzy, pożyczkę możemy wykorzystać wedle własnych oczekiwań czy potrzeb. Banki nie będą nas pytać o to, na co zamierzamy rzeczywiście wykorzystać takie pieniądze, czego nie można powiedzieć o kredycie. W końcu kredyt hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny jest przyznawany na jasnych i przejrzystych zasadach, niejednokrotnie pieniądze z jego tytułu trafiają do naszych wierzycieli, firmy developerskiej lub salonu samochodowego.

2. Kto może udzielić nam pożyczki i kredytu?

Kredyt mogą udzielić nam wyłącznie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe a więc instytucje które znajdują się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Umowę pożyczki możemy swobodnie podpisać nie tylko z innymi instytucjami pod postacią parabanków czy firm udzielających nam pożyczek, ale również prywatną osobą.

3. Jak wyglądają kredyty i pożyczki, w aspekcie samego prawa?

Wszystkie umowy finansowe powinny nawiązywać do kodeksu cywilnego, oraz być zgodne z obowiązującym w tym zakresie prawem, zwłaszcza gdy chodzi o ewentualne maksymalne odsetki. Jeżeli zaś chodzi o umowy kredytowe, to tutaj zastosowanie znajduje ustawa o kredycie konsumenckim, gdzie znajdziemy wiele informacji na temat ewentualnych opłat czy prowizjach.

Można zatem śmiało powiedzieć, iż pożyczka wydaje się dużo bardziej korzystniejszą opcją w kontekście bezpośredniego dostępu do niej, znacznie elastyczniejszej formy i zasad związanych bezpośrednio z jej zastosowaniem oraz przyznaniem. Jednak kredyt daje nam dużo większe możliwości gdy chodzi o jego przeznaczenie, wysokość i dodatkowo wiele kwestii z nim związanych jest nadzorowanych przez nasze państwo, często pozwala nam w finalizacji zakupu nieruchomości, samochodu czy dokonania innej znaczącej przy tym inwestycji

Dodaj komentarz