Jak działa i ile trwa konsolidacja kredytów?

Jak działa i ile trwa konsolidacja kredytów?

Nawet jeśli staramy się być ostrożni, w pewnym momencie może się okazać, że zaciągnęliśmy więcej zobowiązań niż jesteśmy w stanie spłacić. W takich przypadkach nie należy chować głowy w piasek i ignorować problem, ponieważ on tylko będzie rósł. Zamiast narażać się na kosztowne odsetki i kary, warto poszukać innych rozwiązań. Konsolidacja kredytów często może być najlepszą opcją na podratowanie napiętego budżetu domowego. W takim razie na czym ona polega? Ile trwa konsolidacja kredytów https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/?

Czym jest konsolidacja kredytów?

Jest to proces polegający na przekształcaniu kilku różnych zobowiązań w jedno, bardziej opłacalne. Skonsolidować można wiele różnorodnych zadłużeń, takich jak pożyczki, kredyty czy karty kredytowe. Głównym założeniem konsolidacji kredytów jest to, że pozwoli ona na uzyskanie mniejszej miesięcznej raty. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem kredytowania, więc w konsekwencji zapłacimy za cały kredyt nieco więcej. Jest to opcja przede wszystkim dla osób, które potrzebują więcej wolnych środków w comiesięcznym budżecie. Jeśli nasze kredyty były zawarte na opłacalnych warunkach i stać nas na ich spłacanie lub niedługo się kończą, konsolidacja może się okazać nieopłacalna.

Przeprowadzić ją można zarówno w banku, w formie kredytu konsolidacyjnego, jak i w firmie pożyczkowej, w formie pożyczki konsolidacyjnej. Bardziej opłacalna jest ta pierwsza opcja, ale wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania i większymi wymaganiami. Jeśli przede wszystkim zależy nam na tym, ile trwa konsolidacja kredytów i chcemy, aby był to okres możliwie jak najkrótszy konieczne może okazać się skorzystanie z usług instytucji pozabankowej. Wyższy będzie koszt zobowiązania, ale wniosek powinien zostać rozpatrzony bardzo szybko.

Na co uważać przy konsolidacji kredytów?

Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać z pierwszej oferty, która wyda nam się atrakcyjna. Znacznie lepszym pomysłem jest porównanie co najmniej kilku, a najlepiej kilkunastu. Powinniśmy zwracać uwagę na takie czynniki jak oprocentowanie nowego kredytu lub pożyczki i związane z nim prowizje oraz opłaty dodatkowe. Nie bez znaczenia jest także to, jak długi będzie okres kredytowania i o ile niższa będzie nowa rata od sumy obecnych.

Każdą umowę, zwłaszcza w firmie pożyczkowej, powinniśmy jeszcze raz dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Może się okazać, że jej treść niekoniecznie jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Dodatkowo decydując się na szybką i wygodną pożyczkę konsolidacyjną w instytucji pozabankowej musimy być świadomi tego, że za jej nieterminowe spłacanie będą nas czekały wysokie kary i odsetki. Można więc rozważyć zasięgnięcie porady u doradcy kredytowego, jeśli sami nie będziemy w stanie podjąć decyzji.

Konsolidacja kredytów jest ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Jeśli przygniata nas ciężar wielu różnych zobowiązań, warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz