Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny co roku bierze ogromna rzesza Polaków i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub po prostu nie chcemy mieszkać u rodziców, wynajem albo zakup mieszkania lub domu to jedyne rozwiązanie. Często wygrywa chęć posiadania własnej nieruchomości, ale też z kolei sporej części Polaków nie stać na to, aby zakupić ją za gotówkę. W takim wypadku decydujemy się właśnie na kredyt hipoteczny. Tylko co powinniśmy o nim wiedzieć?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Nie da się zaprzeczyć, że kredyty hipoteczne od wielu lat tanieją. Wiąże się to zarówno z obniżką zmiennej stopy procentowej WIBOR, jak i marż banków. Jeśli dodamy do tego prokonsumenckie zmiany, które w ostatnich latach zachodzą na rynku kredytów hipotecznych (na przykład w obrębie wcześniejszej spłaty kredytu), to trzeba przyznać, że obecnie są one bardziej opłacalne niż kiedyś.

Koszt kredytu hipotecznego zależy między innymi od:

  • wysokości oprocentowania
  • prowizji
  • innych opłat dodatkowych.

Co ważne, na poczet oprocentowania kredytu zalicza się zarówno wcześniej wspomniana stopa procentowa WIBOR, jak i marża banku. Wysokości tej pierwszej nie możemy negocjować, ponieważ bank nie ma prawa ani możliwości jej obniżyć, ale za to w przypadku marży jest już znacznie większe pole do manewru.

Najczęściej spotykanym rodzajem prowizji jest prowizja za udzielenie kredytu, chociaż czasami banki decydują się z niej zrezygnować.

Jeśli zaś chodzi o opłaty dodatkowe, należeć do nich może chociażby koszt ubezpieczenia kredytu (które jest obowiązkowe, jeśli nasz wkład własny wynosi 10%), a także koszt wyceny nieruchomości.

Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że duży wpływ na ostateczny koszt kredytu ma to, czy zdecydujemy się na raty równe, czy malejące. Dlatego też koniecznie sprawdź, które rozwiązanie będzie lepsze w konkretnym przypadku.

Na rynku znaleźć można bardzo różnorodne oferty kredytów hipotecznych. Jedne z nich są bardziej opłacalne, inne mniej – jeśli chcemy być pewni, że na pewno niepotrzebnie nie przepłacimy, powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego eksperta kredytowego.

Kredyt hipoteczny będzie wymagał pozytywnej historii kredytowej

Na kredyt hipoteczny często decydują się stosunkowo młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia z kredytami. Stwarza to pewien problem – nie mają oni także rozbudowanej historii kredytowej, co może utrudnić uzyskanie kredytu.

Dlatego też warto przeczytać więcej o tym, jak zbudować pozytywną historię kredytową. Wbrew pozorom pusta historia jest niewiele lepsza niż historia negatywna, dlatego też trzeba o to odpowiednio wcześnie zadbać.

Dodaj komentarz