Czy obcokrajowiec może wziąć kredyt w Polsce?

Czy obcokrajowiec może wziąć kredyt w Polsce?

Z roku na rok do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców, którzy podążają za pracą i lepszym życiem. Polska jest atrakcyjnym miejscem do pracy szczególnie dla naszych wschodnich sąsiadów. Kredyt dla Ukraińca czy po prostu dla jakiegokolwiek obcokrajowca stał się przez to coraz bardziej pożądanym produktem bankowym. Jednak czy osoba z innego kraju może wziąć kredyt w Polsce? Jakie warunki musi spełniać taka osoba, aby jej wniosek został rozpatrzony pozytywnie? Sprawdź!

Obcokrajowiec a kredyt w Polsce – jak to wygląda?

Obywatele innego kraju, którzy chcą mieszkać i pracować w Polsce po jakimś czasie mogą zapragnąć wziąć na siebie jakieś zobowiązanie finansowe np. kredyt na mieszkanie. Co wtedy? Jeszcze do niedawna kredyt dla osoby zza granicy w Polsce nie był możliwy. Obcokrajowcy musieli zadowolić się jedynie pieniędzmi za swoją pracę. Na szczęście czasy się trochę zmieniły a kredyt dla Ukraińca czy jakiegokolwiek innego obcokrajowca jest już dostępny. Coraz więcej osób z niego korzysta.

W ofercie większości banków i prywatnych firm pożyczkowych znajdziemy już oferty kredytów dla obcokrajowców, a cała procedura nie jest bardzo skomplikowana. Osoba, która pochodzi z państwa spoza Unii Europejskiej, musi mieć kartę stałego pobytu oraz wizę. Reszta formalności przebiega podobnie jak w przypadku naszych rodaków. Obcokrajowiec zostanie poddany analizie zdolności kredytowej i sprawdza się też jego historię kredytową. Nie obejdzie się tez bez stałego dochodu i legalnego zatrudnienia.

Kredyt dla obcokrajowca – niezbędne dokumenty

Obcokrajowiec, który chce wziąć kredyt w Polsce, będzie musiał przygotować umowę o pracę, która obowiązuje przynajmniej od 6 miesięcy, zgodę na zatrudnienie, kartę czasowego lub stałego pobytu, zaświadczenie o meldunku w Polsce, paszport, numer PESEL oraz raport kredytowy z kraju pochodzenia. Jak widzisz dokumentów potrzebnych, aby wziąć kredyt dla obcokrajowca, jest trochę więcej niż w przypadku Polskich klientów. Wszystkie z nich można jednak w łatwy sposób zgromadzić w niedługim czasie. Większość z nich z pewnością osoba zza granicy posiada w mieszkaniu i konieczne będzie załatwienie tylko niewielkiej części z nich.

Bariera językowa

Warto wspomnieć, że część obcokrajowców, którzy chcą wziąć kredyt w Polskim banku, może mieć problem ze zrozumieniem niektórych pojęć bankowych i co najważniejsze umowy kredytowej w języku polskim. Aby ułatwić cały proces ubiegania się o finansowanie przez osoby z innego kraju, coraz więcej banków wprowadza do swojej oferty obsługę w języku angielskim, ukraińskim czy też rosyjskim. Dzięki temu proces jest łatwiejszy dla klienta i ma on szanse dokładnie zrozumieć warunki, jakie stawia mu bank.

Dodaj komentarz