Co to jest historia kredytowa i BIK

Co to jest historia kredytowa i BIK

Historia kredytowa to jeden z głównych czynników wpływających na decyzje banku o przyznanie Tobie kredytu. To od niej zależy czy wniosek o przyznanie kredytu zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy też negatywnie. Informacje o historii kredytowej każdego z nas znajdują się z kolei w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie tam znajdują się informacje na temat wszystkich pożyczek i kredytów, jakie posiadasz i czy spłacasz je regularnie.

Historia kredytowa – czym dokładnie jest?

Historia kredytowa to w pewnym rodzaju wizytówka każdego z nas. Bank sprawdza ją w celu przeanalizowania tego czy można obdarzyć nas zaufaniem i czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie wobec banku w terminie.

Historia kredytowa w BIK zawiera informacje o wszystkich Twoich zobowiązaniach. Czy były one spłacane w terminie, a jeśli nie to, z jakim opóźnieniem i czy jakiś kredyt został spłacony w całości.

Historia kredytowa dotyczy wszystkich produktów kredytowych. Znajdują się tam także informacje na temat zakupów na raty, kart kredytowych oraz debetów i limitów na karcie.

Skąd moja historia kredytowa bierze się w BIK?

Twoje dane do Biura Informacji Kredytowej przesyłane są za każdym razem, gdy starasz się o jakikolwiek produkt kredytowy w banku lub innej instytucji, która współpracuje z BIK. Jeśli kredyt zostanie Ci udzielony, to do BIK regularnie będą przesyłane informacje na temat tego, czy spłacasz terminowo raty i czy występowały jakieś opóźnienia w trakcie spłaty.

Takie dane są aktualizowane regularnie aż do spłaty zobowiązania.  Jeśli zgodzisz się na przetwarzanie danych, to zostają tam nawet po spłacie, budując jednocześnie Twoją pozytywną historię kredytową. Jeśli tego nie zrobisz, to po spłacie kredytu taka informacja nie będzie widoczna dla banku. Po prostu znika z Twojej historii.

Nie warto tracić takiego atutu, jeśli zobowiązanie płacone było w terminie. Jeśli wyrazisz zgodę, informacje na temat Twoich kredytów mogą być widoczne do 5 lat. Nawet po spłacie zobowiązania lub do czasu jak ją odwołasz.

Co wpływa na pozytywną historię kredytową

Im lepsza historia kredytowa, tym większe szanse na to, że bank udzieli Ci kredytu. Ponieważ wyglądasz w jego oczach na wiarygodnego kredytobiorce. Na pozytywną historię kredytową wpływa np. spłacanie rat w terminie. Spłacanie przed czasem lub wcześniejsze spłacanie pozostałej części kredytu, lub pożyczki, która składa się przynajmniej z kilku rat.

Dobrą historię kredytową buduje także to, że nie brałeś zbyt wielu kredytów naraz. Ponieważ bank może uznać, że nie będziesz w stanie spłacać kolejnego zobowiązania. Pozytywna historia kredytowa może pozwolić także na wyższą kwotę kredytu.

Dobra historia kredytowa przyda się każdemu z nas. Szczególnie wtedy, gdy staramy się o kredyty mieszkaniowe lub hipoteczne. Spłacane są przez bardzo długi czas, a ich suma osiąga nawet kilkaset tysięcy złotych. Wtedy warto wcześniej pomyśleć o zakupie jakiegoś sprzętu na raty. Możesz też wziąć kredyt, który zacznie budować Twoją pozytywną historię kredytową.

Jak sprawdzić swój BIK

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Twoja sytuacja w BIK, to musisz założyć konto na oficjalnej stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej i pobrać raport. Warto to robić regularnie, aby kontrolować swoją sytuację i to czy ktoś nie wyłudził pożyczki na Twoje dane.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do artykułu na blogu – jak sprawdzić zdolność kredytową.

Dodaj komentarz