Czy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Czy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Zaciągając kredyt hipoteczny musimy być przygotowani na to, że w pewnym momencie jego opłacalność może się zmienić. Nie ważne czy był on na początku korzystny czy nie, rynek kredytów jest na tyle dynamiczny, że ciężko oczekiwać, aby nasza sytuacja pozostała taka sama przez kilka lub kilkadziesiąt lat. Nie da się jednak ukryć, że w ciągu ostatnich lat kredyty hipoteczne sporo potaniały. W związku z tym skrzywdzone mogą czuć się osoby, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny na początku popularności tego produktu bankowego. Zwłaszcza, że wtedy były one udzielane nawet na 40 czy 50 lat. Jako rozwiązanie jawi się kredyt refinansowy. Tylko czy jest on w ogóle opłacalny i na czym polega?

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to w praktyce przeniesienie się z jednego banku do drugiego, oferującego nam (przynajmniej w teorii) lepsze warunki. Działa to na takiej zasadzie, że za kwotę nowego kredytu spłacamy stary, tym samym rozwiązując więzi łączące nas z poprzednim bankiem. Jest to z całą pewnością opcja, nad którą możemy zastanowić się, jeżeli zauważmy, że znacznie przepłacamy na ratach naszego obecnego kredytu. Mimo wszystko dedykuje się ją raczej osobom, które nie dość, że przepłacają, to jeszcze mają problem z udźwignięciem takiego ciężaru finansowego. Nie bez powodu jednak kredyt refinansowy jest stosunkowo mało znany. Wiążą się z nim pewne haczyki, które sprawiają, że wbrew pozorom niekoniecznie zawsze musi być najlepszym wyjściem.

Czy dzięki refinansowaniu oszczędzimy na kredycie?

Takie jest założenie tego działania, więc powinno tak być, ale w praktyce bywa różnie. Jest więc wiele czynników, na które musimy zwrócić uwagę podczas selekcji kredytu refinansowego. Oferuje go spora ilość banków, jest więc w czym wybierać. Musimy tylko upewnić się, że zwracamy uwagę na wszystkie detale i szczegóły. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu. Składają się na nie różne elementy, jednak to, co powinno interesować nas najbardziej to marża banku. Na nią możemy mieć realny wpływ poprzez prowadzenie negocjacji z bankiem. Im niższa, tym lepiej dla nas. Poza tym warto pamiętać o takich opłatach dodatkowych jak prowizja za udzielenie kredytu czy koszt ponownej wyceny nieruchomości. Do tego może się okazać, że nasz obecny bank przygotował się na taką ewentualność i umowa kredytowa przewiduje opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Może się więc okazać, że chociaż refinansowanie na pierwszy rzut oka wydaje się opłacalne, to wcale takie nie jest. Nie oznacza to jednak, że jest tak zawsze.

To, czy refinansowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne zależy od indywidualnych okoliczności, a także ofert aktualnie dostępnych na rynku. Dla wielu osób może się okazać to świetnym wyjściem, które znacznie obniży comiesięczną ratę, dla innych zaś zupełnie przeciwnie.

Dodaj komentarz