Kredyt inwestycyjny – czy warto go zaciągać?

Kredyt inwestycyjny – czy warto go zaciągać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest zadaniem dość trudnym. Nie każdy poradzi sobie na trudnym rynku, w którym konkurencja jest naprawdę spora. Prowadzenie firmy na każdym etapie może być trudne, jednak zazwyczaj najgorsze bywają początki. Na starcie przedsiębiorca musi zadbać przede wszystkim o zdobycie pieniędzy na rozkręcenie interesu. Ważna będzie promocja firmy, urządzenie biura, zakup potrzebnego sprzętu oraz wyposażenia. To wszystko wiąże się z poniesieniem wielu kosztów, na co trzeba być przygotowanym.

Kredyt inwestycyjny – sposób na sfinansowanie działalności

Od bardzo dawna banki oferują różnego rodzaju produkty, które pomagają ludziom startować z biznesem. Kredyt inwestycyjny jest jedną z opcji sfinansowania swojego biznesu, za pomocą pieniędzy banku. Wiele firm zanim osiągnęło swój sukces, zaczynało od kredytu bankowego. Na pewno jest to opcja, którą warto rozważyć, zwłaszcza jeżeli nie ma innej możliwości pozyskania funduszy.

Jak dostać kredyt inwestycyjny?

Każdy bank ustanawia określone wymagania dla swoich klientów. W przypadku kredytu inwestycyjnego kluczowe może okazać się przekonanie banku do swojego pomysłu. Bardzo ważne jest przygotowanie dobrego jakościowo biznesplanu. Ponadto bank musi pozytywnie zweryfikować naszą sytuację finansową. Odpowiednia zdolność kredytowa jest także istotnym warunkiem, który determinuje decyzję banku w sprawie udzielenia kredytu.

Walcz o kredyt do końca

Banki czasem odmawiają udzielenia kredytu. Jeżeli pracownik banku uzna, że zaprezentowany plan na biznes nie ma racji bytu albo jeżeli sytuacja finansowa klienta nie będzie odpowiednia, wtedy może nastąpić odmowa. Pamiętajmy jednak o tym, że kredyty inwestycyjne oferuje wiele banków. Dlatego w przypadku odrzucenia wniosku o kredyt w jednym banku, warto odwiedzić inne placówki. Być może inny bank doceni nasz pomysł albo będzie miał nieco łagodniejsze kryteria oceny klienta i uzyskamy kredyt.

Na co można przeznaczyć kredyt?

Kredyt inwestycyjny może zostać spożytkowany na określone inwestycje. Mogą one dotyczyć między innymi zakupu:

  • środków transportu
  • licencji, patentów, praw autorskich
  • nieruchomości, które są potrzebne do funkcjonowania firmy
  • maszyn, urządzeń
  • sprzętu elektronicznego
  • papierów wartościowych
  • udziałów w innych przedsiębiorstwach

Podsumowanie

Decydując się na wzięcie kredytu, zawsze trzeba wszystko dokładnie przeanalizować. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Zadłużenie się na wiele lat jest decyzją trudną. Wiązanie się długoletnim kredytem nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Trzeba dobrze przeliczyć wszystkie koszty kredytu, a także planowane zyski z inwestycji. Jeżeli kalkulacja da pozytywny wynik, wtedy śmiało można decydować się na kredyt inwestycyjny.

Dodaj komentarz